Remontują najstarszy terminal w Pyrzowicach B i już chcą budować nowy terminal centralny

Czytaj dalej
Fot. ARC DZ
Dorota Niećko

Remontują najstarszy terminal w Pyrzowicach B i już chcą budować nowy terminal centralny

Dorota Niećko

Na początek - zamknęli wejście do terminala od parkingu. Znikają sklepy bezcłowe, taras widokowy. Za rok ruch z terminala B przejmie terminal tymczasowy i zaczną się prace związane z budową czwartego, wielkiego obiektu.

Od środy wielkie zmiany na lotnisku w Pyrzowicach. Ubyło 120 miejsc parkingowych i nie można wejść do terminala B od strony parkingu. Na piętrze znika część sklepów i nie wejdziemy już na taras widokowy. Za kilka dni, we wrześniu 2019, zacznie się wielka przebudowa najstarszego terminala w Katowice Airport. W 2020 może natomiast zacząć się budowa czwartego, największego terminala.

Zmiany na lotnisku od sierpnia
W środę, 28 sierpnia, zostały zamknięte wszystkie wejścia do terminala B od strony parkingu. Wejście możliwe jest tylko przez

sąsiadujący terminal A. Przed terminalem B natomiast zlokalizowane zostanie zaplecze budowy, co wiąże się z wyłączeniem z użytkowania aż 120 miejsc parkingowych oraz przeniesieniem strefy drop-off (do wysadzania pasażerów) przed terminal pasażerski C. Na szczęście, zarządca lotniska, GTL, udostępnił 660 miejsc w nowej, zachodniej części parkingu P1. Jakie jeszcze zmiany na lotnisku czekają pasażerów od 28 sierpnia? W środku terminala B, w hali ogólnodostępnej, zamknięta zostanie wschodnia część pierwszego piętra. Przestają funkcjonować zlokalizowane tam punkty gastronomiczne. Z użytku wyłączone zostanie całe drugie piętro hali ogólnodostępnej, łącznie ze znajdującym się tam tarasem widokowym. Na razie zmiany nie są planowane na parterze hali ogólnodostępnej. Harmonogram przewiduje, że do sierpnia 2020 roku działać tu będą wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz strefa kontroli bezpieczeństwa.

Zmiany od lata 2020
We wrześniu 2020 roku szykują się jednak kolejne wielkie zmiany: terminal B trzeba będzie całkowicie zamknąć, zaś ruch pasażerski przejmie tymczasowy terminal, jaki powstanie w miejscu starego terminala cargo. Co więcej, równocześnie zaczną się prace związane z budową kolejnego, czwartego i największego terminala w Pyrzowicach.
- Pracujemy nad koncepcją zagospodarowania centralnej części portu - mówi Artur Tomasik, prezes GTL. - W dokumencie określona zostanie wielkość i lokalizacja centralnego terminala pasażerskiego wraz z nowym systemem dróg wewnętrznych, parkingów oraz drugim hotelem i biurowcem - dodaje prezes.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.