Remonty cmentarzy

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Remonty cmentarzy

Alicja Kucharska

Mieszkańcy gminy Skąpe oczekują odnowienia nekropolii. Na wybrukowane alejki i nowe ogrodzenie gmina przeznacza 100 tysięcy złotych.

Jak poinformował nas Zbigniew Woch, wójt gminy, w tym roku część środków finansowych zostanie przeznaczona na poprawę estetyki cmentarzy gminnych. Tegoroczne prace dotyczą cmentarza w Skąpem. W latach kolejnych w Ołoboku i w Pałcku.
Na cmentarz w Skąpem przeznaczono ok. 100 tysięcy złotych. - Wyłoniliśmy już wykonawcę, który utwardził kostką betonową główną aleję cmentarza oraz miejsce zgromadzeń modlitewnych - informuje Paweł Golimento, inspektor ds. budownictwa i zamówień publicznych z gminy Skąpe.

Zakres prac uwzględnia także wymianę ogrodzenia. Prace mają zakończyć się do Święta Zmarłych. - Równocześnie staramy się, aby odcinek pobocza drogi wojewódzkiej, która graniczy z cmentarzem, został jak najszybciej utwardzony przez ZDW w Zielonej Górze. Poprawi to estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarz - dodaje P. Golimento.

Z inwestycji cieszą się mieszkańcy. - O remont prosi się ogrodzenie. W siatce są dziury, jest poprzerywana w wielu miejscach, więc od tego powinno się zacząć. Warto uporządkować alejki. Wystarczy nawet zrobić krawężniki. Zbieramy pieniążki na remont dachu plebanii, ale oprócz tego rada kościelna i wszyscy mieszkańcy dbają o wygląd cmentarza. To musi być ładne miejsce – opowiada mieszkaniec Skąpego, Stefan Romanik.

- To musi być ładne miejsce - mówi o cmentarzu Stefan Romanik, mieszkaniec wsi Skąpe.
Renata Zdanowicz - To musi być ładne miejsce - mówi o cmentarzu Stefan Romanik, mieszkaniec wsi Skąpe.

Z kolei Helena Cichowska zaznacza, że mieszkańcy popierają niemal każdą inwestycję. - Mieszkańcy są zadowoleni, że taki remont jest w planach. Na zebraniu zaakceptowano projekt. Wiem, że będą nowe alejki i ogrodzenie - mówi pani Helena. Wskazuje na inny problem. - Na drodze od plebanii przydałoby się odwodnienie, bo po każdej ulewie nas zalewa.
To nie koniec inwestycji. W 2017 prace przeniosą się na cmentarz w Ołoboku. Następnie, w 2018 roku, w Pałcku. - Z pewnością prace będą dotyczyły konieczności wymiany części lub całości ogrodzeń, wykonania utwardzeń z kostki czy uporządkowania zieleni, jednak szczegółowy zakres będzie planowany na bieżąco. Wstępnie chcemy, by budżet dla każdego z obiektów był podobnej wielkości - podkreślił P. Golimento.

Gmina finalizuje także kwestie formalności dotyczących uporządkowania pozostałości cmentarza ewangelickiego w Niesulicach. Zapomniany przez lata XIX-wieczny cmentarz nad brzegiem jeziora wymaga działań, które pozwolą zachować pamięć o dawnych mieszkańcach Niesulic. Powstała idea, by utworzyć pewnego rodzaju pomnik - miejsce pamięci, w który wbudowane zostaną pozostałe fragmenty dawnych pomników, które w chwili obecnej leżą w bezładzie. Całość ma zostać zwieńczona tablicą pamiątkową. – Projekt został wstępnie uzgodniony z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Zielonej Górze. Wystąpiliśmy również o opinię w tej sprawie do konserwatora zabytków - wyjaśnił Paweł Golimento.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.