Filip Pobihuszka

Remonty w Kożuchowie będą, ale według grafiku

O pracach nad harmonogramem inwestycyjnym pisaliśmy już w ostatnim „Tygodniku Nowej Soli”. Fot. arch. GL O pracach nad harmonogramem inwestycyjnym pisaliśmy już w ostatnim „Tygodniku Nowej Soli”.
Filip Pobihuszka

Samorząd chce opracować wspólny harmonogram inwestycji na najbliższe lata. Ma to m.in. uporządkować gminne remonty.

W gminie powstaje harmonogram inwestycji na najbliższe lata. W zamyśle ma to być kolejny krok do jej zrównoważonego i przejrzystego rozwoju. Przypomnijmy: swoją koncepcję odnośnie zapisów harmonogramu przedstawili już wcześniej radni i burmistrz. - Pierwotnie chcieliśmy iść w stronę małych inwestycji, ale burmistrz dodał kilka większych. Chcemy jednak, by harmonogram był jeden - wyjaśnia dziś Marcin Jelinek, wiceprzewodniczący kożuchowskiej rady.

Co znajdzie się więc w tym strategicznym dokumencie? Przede wszystkim podstawowa infrastruktura, której miejscami w gminie wciąż kuleje, czyli drogi i oświetlenie. Wymieńmy tu choćby remonty kożuchowskich dróg na os. XXX-lecia, ul. Reymonta, Sienkiewicza, Tuwima i Brzechwy. We współpracy z powiatem planuje się kolejne etapy remontu dróg w Radwanowie i Studzieńcu. Czy w harmonogramie znajdą się inwestycje „wodne”? Raczej nie, bo osobną koncepcję w tym temacie ma kożuchowski Uskom.

- Sołtys Książa Śląskiego ma pewien dylemat, bo my tę infrastrukturę w 80 proc. mamy, więc ja proponuję mu, by iść w stronę świetlicy. Choć burmistrz zapewniał, że nie planuje w najbliższym czasie tego typu działań. Kwestia nakładów do efektów społecznych, jak on to mówi - tłumaczy M. Jelinek. Sołtysi maja bowiem czas do 15 czerwca na zgłaszanie swoich propozycji do harmonogramu. - Cieszę się, że taki harmonogram powstanie. Bo czegoś takiego, przynajmniej od kiedy jestem radnym, w Kożuchowie nie było. To byłaby taka swego rodzaju umowa, bo teraz budżet jest taki, że dziś coś w nim jest, a jutro już nie ma - mówi wiceprzewodniczący kożuchowskiej rady.

Harmonogram zakłada chronologię inwestycji, zakłada też wpisanie wstępnych kosztów poszczególnych inwestycji. Wszystko po to, by zaplanowane działania miały szansę na zrealizowanie.

Pierwotnie harmonogram planowano przyjąć na sesji w czerwcu, jednak możliwe, że stanie się to dopiero w sierpniu. W tym miesiącu rada skupi się najprawdopodobniej nad kwestią udzielenia absolutorium dla burmistrza.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.