Rewitalizacja Starego Rynku w Częstochowie. Rozpoczyna się kolejny etap. Szykujcie się na utrudnienia

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Rewitalizacja Starego Rynku w Częstochowie. Rozpoczyna się kolejny etap. Szykujcie się na utrudnienia

Bartłomiej Romanek

Rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji Starego Rynku w Częstochowie. Można już zobaczyć zarys przyszłego pawilonu, który tam powstanie. We wtorek, 18 lutego, rozpoczną się prace związane z budową infrastrukturą drogową, co oznacza utrudnienia w ruchu.

W połowie 2020 roku częstochowianie mają już spacerować po odnowionym Starym Rynku. Obecnie trwają tam intensywne prace budowlane. Można już zobaczyć zarys pawilonu, który ma powstać w miejscu, gdzie mieszczą się odkryte kilkanaście lat temu piwnice.
Rewitalizację Starego Rynku przeprowadza konsorcjum firm Zakład Remontowo-Budowlano Instalatorski „Budo-Max” z Częstochowy, FUH Maciej Dobosz z Krzepic i Żelbet Montex z Częstochowy. Koszt inwestycji to 23 mln 889 tys. zł za całość zadania, a więc o prawie 3 mln zł mniej. Częstochowa pozyskała na ten cel 16 mln zł z funduszy unijnych, a blisko 1,9 mln zł będą stanowić pieniądze ze Skarbu Państwa.

Rewitalizacja Starego Rynku w Częstochowie podzielona jest na trzy etapy

Inwestycja została podzielona została na trzy zakresy. Pierwszy podstawowy i zarazem największy obejmuje m.in. budowę szklanego pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, kawiarnią i toaletami publicznymi. Budynek nawiąże do starego ratusza, którego fundamenty będą wyeksponowane. Wokół będzie sporo zieleni, nowoczesna fontanna, miejsca do wypoczynku i rekreacji. Funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez mają pełnić schody prowadzące do muzeum. Całość dopełnią balansujące rzeźby. W ramach tego zakresu przebudowany zostanie również fragment ulicy Stary Rynek przylegający do głównego placu. Drugi etap obejmuje budowę ulicy Mirowskiej ze ścieżką, sygnalizacją świetlną, zabezpieczeniem istniejących piwnic zlokalizowanych w ulicy i elementami zieleni. Trzeci natomiast dotyczy budowy odcinków ulicy Senatorskiej i Stary Rynek zlokalizowanych prostopadle do płyty rynku.

Od wtorku poważne utrudnienia w ruchu
Właśnie z II i III etapem inwestycji związane są utrudnienia w ruchu. Dzisiaj, 18 lutego, częściowo zamknięta zostanie bowiem ulica Mirowska. Od godz. 6.00 na ul. Mirowskiej wyznacza się jeden kierunek ruchu z wjazdem od Placu Daszyńskiego i wyjazdem w kierunku skrzyżowania z ul. Nadrzeczną. W kierunku Placu Daszyńskiego wyznacza się objazd od ul. Mirowskiej następującymi ulicami: Nadrzeczną, Spadek oraz Warszawską.

W przypadku dużego natężenia ruchu proponowany jest także objazd alternatywną relacją wiodącą ulicami: Nadrzeczną i Warszawską z pominięciem skrętu w ul. Spadek. Ponadto zamknięty będzie chodnik po południowej stronie ul. Mirowskiej od skrzyżowania z ul. Targową do posesji nr 14. Prace będą trwać do połowy maja. Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie poinformował również, że w związku z pracami drogowymi na ulicy Mirowskiej na odcinku od ulicy Nadrzecznej do Placu Daszyńskiego od wtorku 18.02.2020 r. do odwołania nastąpi zmiana tras linii nr 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84 w kierunku centrum.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.