Materiał informacyjny

Rezerwaty przyrody to nasz skarb. Czy wiemy, jak je chronić?

Fot. RDOŚ w Katowicach. Warsztaty edukacyjne w rezerwacie przyrody Segiet. W sumie w warsztatach wzięło udział 200 uczniów śląskich szkół Fot. RDOŚ w Katowicach. Warsztaty edukacyjne w rezerwacie przyrody Segiet. W sumie w warsztatach wzięło udział 200 uczniów śląskich szkół
Materiał informacyjny

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zakończyła kampanię edukacyjną #ChronimyRezerwaty. Jej realizacja została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Głównym celem kampanii było kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw, szczególnie w odniesieniu do ochrony rezerwatów przyrody.

W województwie śląskim zostało utworzonych 65 rezerwatów przyrody, z czego tylko niecała połowa jest udostępniona do ruchu turystycznego. Rezerwaty są najcenniejszymi przyrodniczo miejscami w naszym regionie, a ich reżim ochronny jest równy parkom narodowym. Mimo to, świadomość społeczna tego, jakie obowiązują na ich terenie zakazy i jak powinniśmy się zachowywać, wchodząc do rezerwatu, a tym samym je chronić, nie jest powszechna. Prowadzi to do degradacji tych obszarów i utraty cennych walorów przyrodniczych, do których ochrony zostały powołane.

Spotkania z turystami

- Kluczem do skutecznej ochrony przyrody jest edukacja, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić kampanię #ChronimyRezerwaty, aby móc dotrzeć do jak największej liczby osób z naszym zielonym dekalogiem turysty, czyli zbiorem zasad zachowania obowiązujących nas w rezerwatach przyrody. Z przeprowadzonych w trakcie akcji informacyjnych licznych rozmów z turystami odwiedzającymi te obiekty, wynika, że większość z nas ma dużą potrzebę ochrony przyrody, jednak nie zawsze wiemy, jak postępować wybierając się na wycieczkę do rezerwatu - podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Kampania #ChronimyRezerwaty zaowocowała setkami indywidualnych rozmów z mieszkańcami, turystami i miłośnikami przyrody. W trakcie akcji uczestnikom przekazywane były dedykowane foldery informacyjne, a także gadżety przypominające o znaczeniu rezerwatów przyrody i zachęcające do działań proprzyrodniczych.

- Początkowym celem kampanii było dotarcie z naszym apelem do ok. 600 osób. Liczbę tę przekroczyliśmy co najmniej kilkukrotnie, organizując w trakcie akcji informacyjnych również spacery krajobrazowe po rezerwatach, czy biorąc udział w festynach i targach, które gromadziły sporą grupę zainteresowanych uczestników - dodaje Regionalny Dyrektor.

Od maja do września przeprowadzonych zostało w sumie dziesięć spotkań informacyjnych przy rezerwatach Szachownica, Segiet, Łężczok, Parkowe, Skarpa Wiślicka, Las Murckowski, Jaworzyna, Żubrowisko, Sokole Góry, Smoleń. Były to rezerwaty zarówno udostępnione do ruchu turystycznego, jak i te, gdzie obowiązuje całkowity zakaz wstępu.

Uczniowie na warsztatach

Edukacja młodzieży to kluczowy element kampanii #ChronimyRezerwaty, dlatego też pracownicy RDOŚ Katowice przeprowadzili serię warsztatów przyrodniczych w rezerwatach Las Murckowski, Łężczok i Segiet, w których wzięło udział w sumie 200 uczniów śląskich szkół.

- Młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych, które pomogły im zrozumieć znaczenie rezerwatów i zobaczyć, jak mogą przyczynić się do ich ochrony. Zasady i zakazy obowiązujące w rezerwatach zostały przekazane przez przyrodników w otoczeniu zapewniającym bezpośredni kontakt z naturą. Omawialiśmy również walory przyrodnicze, każdego z odwiedzonych obiektów - podsumowuje Przemysław Skrzypiec, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

W ramach kampanii do szkół trafiły również zestawy budek dla ptaków oraz domków dla owadów do samodzielnego montażu. Ponadto pracownicy RDOŚ Katowice wzięli udział w kapitule XXIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego w Kłobucku, dedykowanemu rezerwatom przyrody. Za pośrednictwem wydziałów edukacji gmin i powiatów oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach do szkół przekazane zostały najważniejsze informacje dotyczące zasad organizacji lekcji przyrodniczych w rezerwatach.

Realizacja kampanii #ChronimyRezerwaty została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.