Anna Ładuniuk

Robert Talarczyk: Chcemy tworzyć teatr dla swojego śląskiego plemienia

Dyrektor Talarczyk z młodzieżą występującą w śląskim spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada” Fot. Teatr Śląski Dyrektor Talarczyk z młodzieżą występującą w śląskim spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”
Anna Ładuniuk

Rozmawiamy z Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach.

11 listopada, w święto 100-lecia odzyskania niepodległości, teatr, którym pan kieruje, zagra spektakl „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki”.
Ten spektakl pokazuje bardzo ważny temat w sposób nieoczywisty, w formie punkowego koncertu. I pewnie część widzów ma z tym problem, ale cała masa, szczególnie młodych ludzi, właśnie z taką formą się identyfikuje. W ten nieszablonowy sposób pytamy, co pozostało z dziedzictwa takich postaci jak Korfanty czy Piłsudski. Bez prostej czołobitności albo przejaskrawionej szkolnej akademii. Chcemy opowiadać współczesnym językiem o tym, co nas wszystkich, także tych młodych widzów, stworzyło. Poprzez takie właśnie spektakle chcemy szukać nici, która łączy nas między pokoleniami, bo choć porozumiewamy się różnymi językami, mamy wspólne dziedzictwo.

W repertuarze Teatru Śląskiego są też i inne tytuły, które mają za pomocą teatralnego języka przepracować temat polskiej i śląskiej tożsamości i historii. Programowo wprowadza pan taką tematykę do repertuaru, uważa ją za ważną.
Jesteśmy na Śląsku, w miejscu wielokulturowym, z taką, a nie inną tradycją, historią i kulturą i chcemy budować wspólną tożsamość, nie zapominając, jaka była historia tego miejsca i tego teatru. To jest jeden z bardzo istotnych elementów naszej działalności. Chcemy stworzyć tu w teatrze taką mitologię, jaka udała się w filmie Kazimierzowi Kutzowi - posiłkując się teatrem, wzorujemy się na jego opowiadaniu o Śląsku.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Ładuniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.