Rodzi mi się dziecko! Lecz z doświadczeń dziadków niewiele dla mnie wynika...

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Piotr Ciastek

Rodzi mi się dziecko! Lecz z doświadczeń dziadków niewiele dla mnie wynika...

Piotr Ciastek

Wkrótce urodzi mi się dziecko. Dziękuję, też się cieszę. To chyba wystarczający powód, by przyjrzeć się roli ojca? Ale nie tylko wyprawka, szkoła rodzenia, wózek. Spojrzałem na ojcostwo pod kątem historycznym. Oto trzech ojców i trzy ballady o pierwszych chwilach ojcostwa. Lata 50. i 60, następnie 80. i dzisiaj - XXI wiek.

Wkrótce zostanę tatą. Moje dziecko urodzi się w roku 2018.Jestem przygotowany, choć, rzecz jasna, nieco zdenerwowany. Wyprawka jest skompletowana. Ale nie zawsze ojcowie tak bardzo chcieli lub mogli angażować się w opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi. Postanowiłem sprawdzić, jak przez lata zmieniała się rola ojców. zapytałem o to przedstawicieli trzech pokoleń wśród mojej rodziny i bliskich. Doświadczenia moich rozmówców dzieli prawie 60 lat. Jak się okazuje, w tym czasie zmieniło się niemal wszystko. Dziś już w dniu przyjścia na świat wyczekiwanego malucha ojcowie mogą się wykazać zaangażowaniem i troską. Może nawet spędzać z nim pierwsze godziny życia, gdy mama nie może opiekować się dzieckiem tuż po porodzie. A przed laty... Przeczytajcie.

Rodzi mi się dziecko! Lecz z doświadczeń dziadków niewiele dla mnie wynika...

Kiedy rodziła się córka Zdzisława Grzywny, był rok 1959. W Lipiu pod Częstochową nie było położnej ani żadnego lekarza w pobliżu. Najbliższy szpital był oddalony o 22 km i znajdował się w Radomsku. - Wtedy kobiety rodziły głównie w domach.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.