Rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą o ich rehabilitację. Napisali list to ministra zdrowia

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Agata Pustułka

Rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą o ich rehabilitację. Napisali list to ministra zdrowia

Agata Pustułka

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie priorytetów polityki zdrowotnej pomija rehabilitację dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi. Rodzice niepełnosprawnych dzieci napisali list do ministra zdrowia.

Iwona Grochowska mogła usunąć ciążę i wtedy Bartek nie urodziłby się. Mogła usunąć ciążę, bo badania prenatalne wskazywały, że maluszek urodzi się niepełnosprawny. U chłopczyka zdiagnozowano rzadką, opisaną jedynie u 75 ludzi na świecie wadę genetyczną polegającą na nietypowej, mozaikowej trisomii 18 pary chromosomów, przez co między innymi Bartuś ma autyzm wczesnodziecięcy oraz szereg innych zaburzeń.

Ale rodzice nie poddali się i zaczęli walką o godne życie dla syna. Teraz z innymi rodzicami chorych dzieci znów walczą. Tym razem o to, by Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Bytomiu, gdzie mogą liczyć na stałą i fachową rehabilitację, nie został zlikwidowany. Mamy i ojcowie napisali właśnie list do ministra zdrowia Łukasza Szumows-kiego, w którym proszą: „My nie marzymy dla naszych dzieci o studiach, ale o tym, by potrafiły zawiązać sobie sznurówki, powiedziały „mama” i nie bały się jeździć tramwajem. Żeby sobie nie zrobiły krzywdy”.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.