Rodziny smoleńskie przeciwne ekshumacji [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Jakub Oworuszko Twitter: @KubaOworuszko

Rodziny smoleńskie przeciwne ekshumacji [wideo]

Jakub Oworuszko Twitter: @KubaOworuszko

238 członków rodzin 17 ofiar katastrofy smoleńskiej wystosowało list otwarty, w którym sprzeciwiają się planowanej ekshumacji ciał zmarłych.

W czerwcu prokuratura podjęła decyzję o ekshumacji wszystkich ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W ostatnich dniach rodziny zmarłych otrzymały pisma z informacjami nt. ekshumacji ich bliskich. Część rodzin jest przeciwna wydobywaniu zwłok z grobów.

Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym

- napisały rodziny w liście otwartym.Sygnatariusze listu apelują do hierarchów Kościołów: „(...) brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem! Apelujemy do ludzi władzy: nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca!”

Do listu rodzin odniósł się minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. - Ekshumacje to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Nie byłoby ich, gdyby Donald Tusk zadbał o wyjaśnienie przyczyn katastrofy, gdy był premierem. Nie zrobił tego - ocenił wczoraj w Polsat News Błaszczak.

W poprzednich latach dokonano dziewięciu ekshumacji. W wyniku badań okazało się, że sześć ciał złożono w niewłaściwych grobach.Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko Twitter: @KubaOworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.