Rodziny w Mogilnie czekają na 500 złotych

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka

Rodziny w Mogilnie czekają na 500 złotych

Agnieszka Nawrocka

Wiele rodzin w powiecie mogileńskim czeka jeszcze na wypłatę 500 złotych na dziecko. Ośrodki pomocy weryfikują dokumenty, wydają decyzje i wypłacają systematycznie pieniądze.

Mieszkańcy gminy Mogilno złożyli 1500 wniosków o przyznanie świadczenia w ramach programu 500+. Pierwsze wypłaty nastąpiły jeszcze w kwietniu. Pieniądze dostały osoby, które złożyły wnioski do 5 kwietnia.

Ośrodek pomocy społecznej wypłacił już ponad 600 tysięcy złotych. W maju wypłaci kolejne 1,9 mln. Pieniądze dostaną osoby, które złożyły wnioski między 6. a 15. kwietnia. Warunkiem jest, że ich wnioski są kompletne i zakończyło się postępowanie administracyjne. Przed odebraniem pieniędzy trzeba jednak odebrać decyzję o przyznaniu świadczenia.

Lepiej nie naciągać danych we wniosku

Jak mówi Agnieszka Szulc, kierownik MOPS cały czas trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Wiele osób składa wniosek już na pierwsze dziecko, a wtedy trzeba sprawdzić kryterium dochodowe. To trwa dłużej, pracownicy ośrodka muszą weryfikować informacje. Zdarza się, że we wnioskach są informacje nieprawdziwe i świadczenie na pierwsze dziecko nie należy się. Pracownicy socjalni przestrzegają przed naciąganiem danych. Jeśli bowiem dojdzie do wypłaty, choć się ona nie należy trzeba będzie zwracać całą pobraną kwotę wraz odsetkami.

MOPS ma trzy miesiące na wypłatę świadczenia od chwili decyzji o jego przyznaniu. Tymczasem Teresa Kujawa, przewodnicząca rady miejskiej mówi, że do niej zgłaszają się mieszkańcy z pretensjami. - Mają pretensje, że w kwietniu złożyli wniosek, jest maj a oni nie mają pieniędzy. Obrywam ja, jak i pan burmistrz.

Urzędnicy się wywiązali ze swoich zadań

- Interesowałam się jak to wygląda i powiem, że organizacja przy programie 500+ jest świetna - mówi tymczasem Elżbieta Sarnowska, z komisji społecznej rady miejskiej.

Przypomina, że przez cały kwiecień wnioski przyjmowało po ośmiu pracowników, punkt był czynny do godziny 16.30.

Radna przyznaje jednak, że nie wszystkie wnioski są wypełnione dobrze. Zdarzają się bowiem błędy.

- Nawet są przypadki wpisania dzieci, których się nie ma - mówi Elżbieta Sarnowska.

- Często dochodzi do składania fałszywych oświadczeń - potwierdza Agnieszka Szulc. - My musimy borykać się z wszczęciem postępowania, weryfikacji.

Niecierpliwi już liczą pieniądze

Pracownicy socjalni jeśli przyłapią kogoś na próbie oszustwa wzywają i proszą o weryfikację informacji. Jeśli jednak nie zorientują się teraz, a przy kolejnym składaniu wniosku, pieniądze trzeba będzie oddawać. Chodzi o przypadki ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko. Na drugie i kolejne świadczenie przysługuje ono bez względu na dochody.

- W pierwszym miesiącu składania wniosków rozpatrzyliśmy około 350 wniosków i zostały wpłacone pieniądze na koniec kwietnia - mówi Agnieszka Szulc.

Jak podkreśla burmistrz Leszek Duszyński, rząd w pełni się wywiązuje ze swoich zobowiązań. Podobnie urzędnicy gminy.

- Wiem to, ale niektórym nie można tego wytłumaczyć. Bardzo niecierpliwi przeliczyli już te pieniądze, że jak nie w kwietniu, to maju będą mieli kasę. I atakują nas, co my z burmistrzem zrobiliśmy z pieniędzmi, które pani premier dała - mówi Teresa Kujawa.

Inni też już wypłacają

W gminie Dąbrowa wnioski złożyło około 380 osób. Według szacunków uprawnionych do otrzymania świadczenia może być około 600 dzieci. Rozpoczynają się już pierwsze wypłaty świadczeń.

Gmina Jeziora Wielkie przyjęła około 320 wniosków. Ich przyjmowanie odbywało się według harmonogramu uwzględniającego poszczególne wsie. Na koniec maja zaczną się wypłaty świadczeń.

W tym tygodniu rozpoczęły się już także wypłaty w gminie Strzelno.

Wypłat według nazwisk

W gminie Mogilno wypłata będzie możliwa dopiero po odebraniu decyzji o przyznaniu świadczenia. Decyzje można odbierać w MOPS.

31 maja zostaną zrealizowana przelewy na wskazane konta. Wcześniej rozpoczną się wypłaty gotówkowe.

Gotówka będzie wypłacana w Banku Spółdzielczym. 24 maja pieniądze mogą odebrać osoby z nazwiskami na litery od A do G. Dzień później od H do L. W piątek 27 maja pieniądze dostaną osoby z nazwiskami od Ł do R. W poniedziałek 30 maja - nazwiska od S do Ż. 31 maja nastąpią wypłaty dla tych osób, które nie mogły odebrać pieniędzy w wyznaczonych dniach.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.