Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Janusz Strzelczyk

Sejm i Senat RP, w osobnych uchwałach podjęły decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W uchwale senackiej podkreślono, że akt koronacji 8 września 1717 r. przypominał koronację królów Polski i stanowił niejako dopełnienie aktu króla Jana Kazimierza, który po cudownej obronie Jasnej Góry w roku 1655 w czasie „potopu szwedzkiego”, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Najświętszą Dziewicę Królową i Patronką Królestwa Polskiego

300 lat temu, dekretem papieża Klemensa XI ObrazMatki Boskiej Częstochowskiej został udekorowany koronami papieskimi. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Watykan pozwolił na koronację papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej. Korony nie były najlepszej jakości. W zaufaniu ufundowano nowe, takiego samego kształtu, ze szczerego złota i klejnotów, przede wszystkim ze skarbca jasnogórskiego. Były to pierwsze korony papieskie., ale nie pierwsze w ogóle, ofiarowane jasnogórskiej ikonie. Pierwsze były ofiarowywane już w XV wieku przez magnatów, możnowładców. Najwcześniejsze korony zakładano tylko na głowę Matki Bożej, na głowę Dzieciątka zaczęto nakładać korony dopiero od XVII wieku.

108 lat temu, w październiku 1909 roku skradziono korony papieskie z obrazu Czarnej Madonny. Ukradziono także figury aniołów i sukienkę perłową Matki Bożej. Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X, który 1904 roku ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej, była natychmiastowa: diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Rekoronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieskimi odbyła się 22 maja 1910 roku. Szybka reakcja Watykanu wynikała m.in. z pogłosek, że car Mikołaj II zastanawia się, czy nie ufundować nowych koron dla Matki Boskiej Częstochowskiej.

12 lat temu, w 2005 roku ostatnie korony dla Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundował pod koniec życia, Ojciec Święty Jan Paweł II. Koronacja tymi koronami odbyła się 26 sierpnia 2005 r., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, wraz z obchodami jubileuszu 25-lecia NSZZ „Solidarność”. Symbolizują majestat Królowej Korony Polskiej z motywem orłów piastowskich.

3 deski. Z tylu elementów składa się Obraz Matkiej Boskiej Jasnogórskiej. Ma 121,8 cm wysokości, 81,3 szerokości, i 3,2 grubości. Są to deski z drewna lipowego. Malowidło jednowarstwowe j. Jest dziewięć sukienek zakladanych na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej: brylantowa, zwana też diamentową, z XVII w., wierności, zwana też rubinową z XVII w., koralowa z 1910 roku, sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, sukienka koralowa z 1969 r., sukienka sześćsetlecia, sukienka sześćsetlecia, zwana też złotą, sukienka bursztynowo-brylantowa, wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego z 2010 roku. Sukienki są swego rodzaju wotum. Już w XV wieku był zwyczaj zawieszania bezpośrednio na desce Obrazu kosztownych wotów.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.