Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Czytaj dalej
Fot. Jacek Bombor, zdj. arch mieszkańców
Jacek Bombor

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Jacek Bombor

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach. Rolnicy z powiatu raciborskiego w błagalnych procesjach konnych w wielkanocny poniedziałek prosili Chrystusa Zmartwychwstałego o bogate i urodzajne plony. Tradycyjnie obchód kończą wyścigi. W Bieńkowicach odbywały się ulicą Odrzańską.

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Rolnicy z powiatu raciborskiego w błagalnych procesjach konnych w wielkanocny poniedziałek prosili Chrystusa Zmartwychwstałego o bogate i urodzajne plony. Tradycyjnie obchód kończą wyścigi. W Bieńkowicach odbywały się ulicą Odrzańską.

71 koni, później festyn rodzinny. Tłumy mieszkańców. Oj, plony w tym roku będą dobre, skoro tyle osób prosiło o nie podczas procesji - mówi Roman Herber, sołtys Bieńkowic w gminie Krzyżanowice, gdzie od kilkudziesięciu lat kultywowana jest tradycja wielkanocnych procesji konnych.

Skąd się wzięła tradycja konnych procesji? Tego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy.
– Mamy u nas lokalnego historyka który powiada, że przed wiekami w poniedziałek rolnicy mieli trochę wolnego czasu. I objeżdżali pola, sprawdzali miedze, dzielili działki. Kto wie, może to tak się zaczęło – zastanawia się Alfred Grzybek, 62-letni bieńkowiczanin, dziś rencista. W procesji, na koniu, jeździ od 1971 roku.

Takich jak on w Bieńkowicach jest wielu. Jeżdżą całe rodziny: dziadowie z wnukami, ta tradycja jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Wspaniałą oprawę miały też procesje w Pietrowicdach Wielkich - tam od lat impreza organizowana jest z największą pompą. Wspaniale spisali się mieszkańcy Zawady Książęcej w gminie Nędza, gdzie ponad 30 lat temu przywrócono konne procesje - Zainicjowali je dwaj mieszkańcy Zawady Ks. - Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. Procesja ma tam stałą trasę wiodącą przez trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic i Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymywali się na modlitwę i śpiew.

Procesje wielkanocne wczoraj i dziś. Porównajcie zdjęcia poniedziałkowej procesji z tymi sprzed kilkudziesięciu lat, które udostępnili nam mieszkańcy Bieńkowic

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.