Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Czytaj dalej
Fot. Jacek Bombor, zdj. arch mieszkańców
Jacek Bombor

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Jacek Bombor

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach. Rolnicy z powiatu raciborskiego w błagalnych procesjach konnych w wielkanocny poniedziałek prosili Chrystusa Zmartwychwstałego o bogate i urodzajne plony. Tradycyjnie obchód kończą wyścigi. W Bieńkowicach odbywały się ulicą Odrzańską.

Rolnicy wybłagali urodzajne plony. Procesja konna w Bieńkowicach

Rolnicy z powiatu raciborskiego w błagalnych procesjach konnych w wielkanocny poniedziałek prosili Chrystusa Zmartwychwstałego o bogate i urodzajne plony. Tradycyjnie obchód kończą wyścigi. W Bieńkowicach odbywały się ulicą Odrzańską.

71 koni, później festyn rodzinny. Tłumy mieszkańców. Oj, plony w tym roku będą dobre, skoro tyle osób prosiło o nie podczas procesji - mówi Roman Herber, sołtys Bieńkowic w gminie Krzyżanowice, gdzie od kilkudziesięciu lat kultywowana jest tradycja wielkanocnych procesji konnych.

Skąd się wzięła tradycja konnych procesji? Tego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy.
– Mamy u nas lokalnego historyka który powiada, że przed wiekami w poniedziałek rolnicy mieli trochę wolnego czasu. I objeżdżali pola, sprawdzali miedze, dzielili działki. Kto wie, może to tak się zaczęło – zastanawia się Alfred Grzybek, 62-letni bieńkowiczanin, dziś rencista. W procesji, na koniu, jeździ od 1971 roku.

Takich jak on w Bieńkowicach jest wielu. Jeżdżą całe rodziny: dziadowie z wnukami, ta tradycja jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Wspaniałą oprawę miały też procesje w Pietrowicdach Wielkich - tam od lat impreza organizowana jest z największą pompą. Wspaniale spisali się mieszkańcy Zawady Książęcej w gminie Nędza, gdzie ponad 30 lat temu przywrócono konne procesje - Zainicjowali je dwaj mieszkańcy Zawady Ks. - Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. Procesja ma tam stałą trasę wiodącą przez trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic i Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymywali się na modlitwę i śpiew.

Procesje wielkanocne wczoraj i dziś. Porównajcie zdjęcia poniedziałkowej procesji z tymi sprzed kilkudziesięciu lat, które udostępnili nam mieszkańcy Bieńkowic

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.