Rolnicy wypatrują pomocy na kontach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szozda
Lucyna Talaśka-Klich

Rolnicy wypatrują pomocy na kontach

Lucyna Talaśka-Klich

Na dopłaty mogą jeszcze poczekać, ale wzrośnie pomoc po suszy.

- Jestem oburzony tym, że na razie płatności bezpośrednie dostaną ci, którzy nie przekroczą równowartości dwóch tysięcy euro pomocy! To znaczy, iż w tym roku raczej nie otrzymam tych pieniędzy! - mówi rolnik z pow. inowrocławskiego. - Zwykle dostawałem dopłaty w grudniu, więc zapożyczyłem się u znajomych, żeby móc kupić tańsze nawozy. Co im teraz powiem? Mam wziąć chwilówkę, bo ktoś w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawalił sprawę budowy systemu informatycznego?!

Niektórzy poczekają do lutego lub kwietnia

Do wczoraj biura powiatowe ARiMR w województwie kujawsko-pomorskim wydały 5721 decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich za rok 2015.

Agencja szacuje, że ok. 30-35 proc. rolników dostanie płatności w pierwszym etapie. Kolejny - rozpocznie się w lutym 2016 r.

Kamil Kalemba, zastępca dyr. w toruńskim oddziale ARiMR wyjaśnia, że wówczas „zostanie wdrożona funkcjonalność systemu informatycznego umożliwiająca pełną kontrolę administracyjną i naliczanie pozostałych płatności. Wtedy będą naliczane i sukcesywnie wypłacane płatności obszarowe dla kolejnych 35-40 proc. rolników”.

Nieco większe wsparcie po suszy

Agencja tłumaczy, że na początku kwietnia 2016 roku wdrożony zostanie ostatni element systemu informatycznego, który pozwoli naliczyć i wypłacić pomoc rolnikom podlegającym kontroli na miejscu oraz tym, którzy są zobowiązani do utrzymywania obszarów proekologicznych EFA.

Za to gospodarze, którym przyznano w tym roku pomoc po suszy, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze.

- W krajowej puli na to wsparcie pozostało 30 milionów złotych, dlatego zmienił się współczynnik korygujący - wyjaśnia Kamil Kalemba.

Pierwotnie współczynnik korygujący (gdy okazało się, że wniosków w kraju jest więcej niż się spodziewano) wynosił 0,81. Wówczas stawki pomocy wynosiły: 648 zł na 1 ha owocujących upraw drzew i krzewów owocowych (na których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę), 324 zł na 1 ha upraw rolnych (innych).

Wyznaczenie nowej wartości współczynnika w wysokości 0,86 spowodowało zmianę tych stawek do: 688 zł na 1 ha owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 344 zł na 1 ha upraw rolnych.

Zatem - jak wylicza ARiMR - dodatkowa pomoc wyniesie 40 zł na hektar owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 20 zł na 1 ha upraw rolnych.

Bez polisy - obetną wsparcie o połowę

Wicedyrektor Kalemba przypomina, że przyznana rolnikowi pomoc zostaje pomniejszona o 50 proc., jeżeli w 2015 roku co najmniej połowa powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk) w gospodarstwie lub dziale specjalnym produkcji rolnej, nie była ubezpieczona.

Zdaniem Kalemby, dodatkowa pomoc po suszy może zacząć wpływać na konta niektórych rolników już w przyszłym tygodniu.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.