Marek Rudnicki

Ropy na Pomorzu szukają PGNiG i Lotos

Ropy na Pomorzu szukają PGNiG i Lotos
Marek Rudnicki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły prace poszukiwawcze ropy w województwie zachodniopomorskim. Zaczęły się wiercenia w tzw. otworze poszukiwawczym na koncesji Kamień Pomorski w gminie Golczewo.

- PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski - mówiPiotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

Według szacunków firmy, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

- Lotos rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie - dodaje Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy Lotos. - Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore.

Lokalizację otworu Staw-no-1 do głębokości ponad 3,2 kilometra określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. Prace wiertnicze prowadzi spółka ExaloDrilling SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG.

Współpraca PGNiG i Grupy Lotos w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego sięga 2012 roku. W tym czasie oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotowali program działań na wybranych koncesjach oraz poddali je ocenom ekonomicznym.

Na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski firmy współpracują ze sobą już od 2013 roku.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.