Rośliny, które sprzyjają zakochanym w ich miłosnych zapałach

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Gębarowski

Rośliny, które sprzyjają zakochanym w ich miłosnych zapałach

Andrzej Gębarowski

Czy istnieją rośliny, które potrafią rozpalić namiętność, wzmocnić więzi między zakochanymi i ogólnie rzecz biorąc – sprzyjają miłości? W dawnych czasach wierzono w niemal cudowną moc takich roślin; współcześni są bardziej sceptyczni, ale bez dwóch zdań – niektóre z tych roślin pomyślnie przeszły weryfikację... Przedstawiamy te najbardziej znane.

Lubczyk ogrodowy...
... jest niezbyt efektowną, chociaż wysoką byliną. Rozmnaża się z nasion, w uprawie nie sprawia trudności. Trzeba przeznaczyć mu sporo miejsca w ogrodzie, byle tylko dostatecznie wilgotnego. Ma zielone, ząbkowane liście przypominające liście selera i puste łodygi. Nasiona lubczyka są brązowe, prążkowane, w kształcie półksiężyca. Korzenie są grubawe i mięsiste, w kolorze szarobrązowym.

Liście, nasiona, łodygi i kłącza lubczyku stosowane są jako aromatyzujący dodatek do potraw. W przeszłości lubczyk był głównym składnikiem ludowych napojów miłosnych, mających moc przyciągania i przywiązywania ukochanej osoby. Był ponoć tak skuteczny, że w pewnym momencie wszystkie miłosne eliksiry nazywano w Polsce „lubczykami”.
Świeże liście lubczyku zawierają 0,5 do 1 proc. olejku eterycznego, zaś suszone od 0,2 do 0,5 proc. olejku, w kolorze od żółto-bursztynowego do zielonkawego. Olejek ten rozszerza ponoć naczynia krwionośne i wywołuje pobudzenie.

Karczoch hiszpański...
... to efektowna, lecz bardzo rzadko uprawiana w Polsce, roślina, która dorasta do wysokości 2 m i tworzy szerokie na 1,5 m rozety liściowe. Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego.
Karczoch ma długą, prostą i owłosioną łodygę. Liście są od zewnętrznej strony zielone bądź szarozielone, natomiast od spodu – filcowato owłosione.
Kwiaty są w kolorze niebieskim i pachną podobnie jak chleb. Koszyczki kwiatowe karczocha są duże, głowiaste, pokryte kolczastymi łuskami. Jada się młode kwiatostany karczocha – koszyczki pozbawione zewnętrznych łusek. Najsmaczniejsze jest dno kwiatowe, czyli tzw. serce. Można je jeść na surowo, gotować, dusić, marynować i przyrządzać w zalewie.
Karczoch zyskał już w starożytności sławę afrodyzjaku. Zajmuje też ważne miejsce wśród roślin leczniczych. Zawiera cynarynę, która chroni wątrobę i obniża poziom cholesterolu we krwi. Wyciągi z karczocha regulują wydzielanie żółci i leczą miażdżycę.
Ruta zwyczajna...
... jest dziś rzadko uprawiana w naszych ogrodach. Szkoda, bo jest wdzięczną byliną dorastającą do wysokości 1 m, o delikatnych szarozielonych liściach i drobnych, złocistych kwiatach. Po przekwitnieniu pojawia się torebka, zawierająca małe nasionka. Liście mają zaokrąglony kształt i zawierają dużą ilość gruczołów, w których zbierają się olejki eteryczne.
Olejki z ruty wykazują działanie rozkurczowe, uspokajające i wzmacniające. Trzeba jednak uważać, bo ziele tej rośliny może powodować podrażnienia skóry.
Dawniej wierzono, że moc ruty jest tak wielka, iż wystarczy nosić ją przy sobie lub otoczyć rutą dom, aby zapewnić sobie powodzenie w miłości. Żeby wyjść za mąż, panny siały rutę w swoim ogródku.
Miłorząb...
... to drzewo pochodzące z Chin, które wprawdzie rośnie bardzo wolno, ale za to jest wyjątkowo długowieczne. Najstarszy zachowany okaz miłorzębu w Polsce rośnie od lat 70. lub 80. XVIII wieku przy pałacu w Łańcucie. Ostatnio pojawiły się miniaturowe odmiany tego drzewa, chociaż nawet podstawowy gatunek rośnie na tyle wolno, że nie wystarczy nam życia, aby zobaczyć, jak wypełnia nam ogród. Liście miłorzębu są bardzo charakterystyczne, w kształcie wachlarza.
Regularne stosowanie wyciągu z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu i pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich, co zwiększa szansę na spontaniczne zbliżenie z partnerką. Trzeba bowiem wiedzieć, że u mężczyzn pobudzenie seksualne, odbierane przez mózg, powoduje uwolnienie tlenku azotu do komórek penisa – jego mięśnie gładkie rozluźniają się, napływa krew i następuje erekcja. Terapia z wykorzystaniem preparatów zawierających ekstrakt z ginkgo biloba jest szczególnie efektywna w przypadku zaburzeń erekcji wynikających ze stosowania antydepresantów.
Marchewka i pietruszka...
... to warzywa, których nie trzeba bliżej przedstawiać. W wiekach średnich powszechne były opinie, iż korzeń marchwi „jest to wyśmienite jadło, które małżonka czyni ochoczym”. Podobnie myślano o pietruszce. Dziś możemy na to powiedzieć, że świeży sok z marchewki poprawia kondycję serca, dodaje sił i dzięki karotenoidom poprawia wygląd skóry, zaś owoce pietruszki leczą drogi moczowe, co z pewnością sprzyja miłosnym zapałom.

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.