Rośliny zatopione w srebrze

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

Rośliny zatopione w srebrze

Magdalena Rubaszewska

Kolczyki z hortensji, naszyjnik z rumianki japońskiej. 150 efektownych wyrobów na wystawie. Przegląd gatunków z całego świata.

Biżuteria inspirowana motywami roślinnymi jest niezwykła z dwóch powodów. To efektowne, oryginalne i niepowtarzalne wyroby jubilerskie, ale nie tylko. Udało się zachować rośliny w takim stanie, w jakim występują w naturze, pomimo że pokrywa je srebro. Strąki pozostały pogięte, pędy pokrzywione i poskręcane, owoce pomarszczone.

- Biżuteria ta mogłaby posłużyć do nauki botaniki. Rośliny wyglądają jak w naturze. Srebro uwypukla ich cechy morfologiczne, są lepiej widoczne niż w suchych częściach roślin - mówi Dorota Mańkowska, naczelnik Ogrodu Botanicznego, w którym do tej niedzieli trwa wystawa biżuterii.

Jej twórcy - Zofia i Jacek Diehl oraz Tomasz Łuć - sięgnęli po różne części roślin - pąki kwiatowe i kwiaty, owoce, pędy, gałązki, liście, a nawet korzenie. Pokryli je warstwą srebra i tak powstały kolczyki, szpile, brosze, wisiory, naszyjniki, bransolety i bardziej wyszukane formy, jak rewolty i nausznice. Na wystawie są pokazywane wyroby z pochodzących ze wszystkich kontynentów 60 gatunków roślin, między innymi z brzozy brodawkowatej, wierzby, dębu szypułkowego, glediczji trójcierniowej, głogu jednoszyjkowego, rokitnika zwyczajnego, jesionu pensylwańskiego, miechunki rozdętej, guzikowica zachodniego, miłorzębu, lipy drobnolistnej, róży wielkowiatowej, runianki japońskiej, klonu jaworu i tatarskiego. Z roślin egzotycznych wybrano m.in. strelicję królewską, fikusa benjamina, kalię etiopską czy araukarię królewską.

Twórcy zajrzeli też do ogrodu, sadu i warzywnika. Z korzeni pora powstał wisior, z kawałka liścia kapusty włoskiej - pierścionek, z owocu papryki, cebuli, czarnego bzu i kwiatu narcyza wykonano naszyjniki, z owocu jabłoni - broszkę.

Nie mniej efektownie prezentuje się biżuteria, do wyrobu której autorzy wykorzystali pospolite chwasty - łoczygę pospolitą, tasznika pospolitego, łopian większy, gorczycę polną czy babkę lancetowatą.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.