Rośnie liczba lekarzy, którzy rezygnują z dyżurów. Brakuje ich w Bytomiu, Piekarach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Bielsku-Białej

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Rośnie liczba lekarzy, którzy rezygnują z dyżurów. Brakuje ich w Bytomiu, Piekarach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Bielsku-Białej

Agata Pustułka

Kryzys w ochronie zdrowia. Brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek. Na dodatek nie ma kto dyżurować. Szpitale będą się zadłużać?

Ponad trzystu lekarzy, a dokładnie 336 - to dane z 29 grudnia 2017 roku - wypowiedziało w województwie umowy opt-out. Nie będą więc pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, czyli - nie będą dyżurować.

Niebawem wypowiadających umowy może jeszcze przybyć, co oznacza większe niż do tej pory problemy z obsadą dyżurów, funkcjonowaniem izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Braki lekarzy i tak są odczuwane w szpitalach już od kilku miesięcy. Problemy z dostępem do specjalisty to zresztą niezmienny element polskiej rzeczywistości. Tymczasem Śląski Urząd Wojewódzki codziennie monitoruje sytuację w regionie. Z danych urzędu wynika, że najwięcej lekarzy rezydentów i lekarzy specjalistów wypowiedziało umowy w Beskidzkim Centrum Onkologii w Bielsku-Białej (10 rezydentów i 43 specjalistów), w WSS nr 4 w Bytomiu (35 rezydentów i 37 specjalistów), Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich (12 rezydentów i 48 specjalistów), Sosnowieckim Szpitalu Miejskim (8 rezydentów i 24 specjalistów), Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (11 rezydentów i 3 specjalistów).

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.