Łukasz Klimaniec

Rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew siedzi w areszcie w Bielsku-Białej. Czeka go proces i ekstradycja

W piątek Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej na tzw. posiedzeniu aresztowym podejmie decyzję czy rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew, zatrzymany w styczniu Fot. FOT. Łukasz Klimaniec W piątek Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej na tzw. posiedzeniu aresztowym podejmie decyzję czy rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew, zatrzymany w styczniu w Zebrzydowicach, nadal będzie przebywał w bielskim areszcie.
Łukasz Klimaniec

W piątek Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej na tzw. posiedzeniu aresztowym podejmie decyzję czy rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew, zatrzymany w styczniu w Zebrzydowicach, nadal będzie przebywał w bielskim areszcie, czy też decyzji w sprawie ekstradycji będzie oczekiwał na wolności.

44-letni Jarosław Aleksiejew został zatrzymany 25 stycznia w Zebrzydowicach w pociągu relacji Wiedeń – Warszawa na podstawie nakazu aresztowania wydanego w kwietniu 2017 r. przez moskiewski sąd. Zarzuca mu się, że od września 2014 do sierpnia 2015 r., gdy był wiceprezesem Probiznesbanku, wspólnie z innymi osobami w zorganizowanej grupie utworzonej przez prezesów banku, dokonał defraudacji 2,44 mld rubli – miał zatwierdzać i przyznawać kredyty dla kontrolowanych firm, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej i nie miały szans spłacić tych kredytów.

Aleksiejew zeznając w bielskiej prokuraturze, a później w sądzie przyznał, że jest zaskoczony sytuacją, zatrzymaniem i powagą zarzutów. Stwierdził, że nie wiedział, iż w Rosji trwa postępowanie, a on ma zarzuty.

– Wyjechałem z Rosji w 2015 roku. Przynależę do społeczności w wierze Świadków Jehowy. Od 2013 r. Rosja rozpoczęła prześladowania tej grupy religijnej. To była główna przyczyna wyjazdu z Rosji – tłumaczył.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.