Aleksander Król

Rower w Rybniku uruchomisz smartfonem. I nie szukasz stacji

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika wspólnie z dziennikarzami przetestował rower miejski na ulicach miasta Fot. martyna ludwig Piotr Kuczera, prezydent Rybnika wspólnie z dziennikarzami przetestował rower miejski na ulicach miasta
Aleksander Król

Rybnik doczekał się rowerów miejskich. Mieszkańcy mają do dyspozycji 80 jednośladów tzw. czwartej generacji, najnowocześniejszych w Polsce. By je uruchomić wystarczy tylko odpowiednia aplikacja na smartfona.

Rybniczanie długo upominali się o rowery miejskie, ale władze kazały im cierpliwie czekać, budując najpierw w Rybniku potrzebną infrastrukturę . Gdy czerwone kontrapasy pocięły ulice w centrum, oddając je rowerzystom, a wzdłuż Nacyny pobiegła asfaltowa droga dla jednośladów, przyszedł czas i na rower miejski.

Rybnik wprowadził rowery tzw. czwartej generacji, które uruchamia się smartfonem, mają GPS i nie wymagają stacji dokujących. W piątek zaprezentowano je dziennikarzom, a przez weekend 80 rowerów mogli już testować rybniczanie.

- Od samego początku zakładałem, że wprowadzimy rowery miejskie wtedy, kiedy pojawi się infrastruktura - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika - Zaczęliśmy od stojaków, przez podpórki dla rowerzystów, na wyznaczaniu dróg i pasów rowerowych skończywszy - wyjaśnia prezydent. Dodaje, że rowery miejskie znajdą się we wszystkich dzielnicach (na razie działa 11 stacji z 35). - Zakładam, że zainteresowanie będzie coraz większe, nie tylko w okresie wakacyjnym, ale i pozawakacyjnym. Bo rower ma funkcję nie tylko rekreacyjną, ale i transportową - dodaje Kuczera.

Czym różni się rower tzw. czwartej generacji od tradycyjnego?

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.