Rozliczenia za śmieci podzieliły mieszkańców Częstochowy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Bartłomiej Romanek

Rozliczenia za śmieci podzieliły mieszkańców Częstochowy

Bartłomiej Romanek

Piotr Wrona, częstochowski radny, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę śmieciową, która została podjęta przez Radę Miasta trzeciego grudnia 2020 roku.

Od początku 2021 roku częstochowianie mieszkający w blokach, kamienicach i domach wielorodzinnych uiszczają opłaty za śmieci w zależności od zużycia wody, co w praktyce dla wielu z nich oznaczało duże podwyżki.

Podwyżki? Dla jednych tak, dla drugich nie...

Zgodnie z nowym dokumentem, w budynkach jednorodzinnych stawki się nie zmieniły i wynoszą 29 zł od osoby za odpady segregowane i 58 zł za odpady niesegregowane. Ale już mieszkańcy kamienic i bloków - według klucza - 9,60 zł za m³sześcienny zużytej wody w przypadku segregowanych odpadów i 19,20 zł za metr sześcienny w przypadku odpadów niesegregowanych. Miasto przyjmując te kryteria oparło się na danych uzyskanych od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Wynika z nich, że gospodarstwa domowe w Częstochowie w 2019 roku (zafakturowane zużycie na nieruchomościach) zużyły łącznie 8 270 200,00 m3 opomiarowanej wody. - Po przeanalizowaniu średniego zużycia wody na nieruchomościach, można stwierdzić, że w większości jest ono wyższe niż przeciętna norma wynosząca 3,00 m sześciennych - uzasadniano.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.