Rozmowa czyni cuda

Czytaj dalej
MM

Rozmowa czyni cuda

MM

Do Telefonu Życzliwości można zadzwonić z właściwie każdą sprawą Niedawno pod jego egidą powstał nowy projekt, czyli Halofon.
Jeśli szukasz adresu przychodni, pomysłu na ciekawe spędzenie weekendu, potrzebujesz porady prawnej lub po prostu chcesz porozmawiać - nic prostszego.

Od kilku lat w Łodzi działa Telefon Życzliwości dla seniorów, który powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta Łodzi z Fundacją Subvenio. Prowadzą go wolontariusze.

Można dzwonić pod (42) 638-50-32.

Pomysł stworzenia Telefonu Życzliwości zrodził się z obserwacji, że starsi mieszkańcy Łodzi to często osoby samotne, którym brakuje kontaktu z innymi ludźmi

– mówi Celina Maciejewska, rzecznik łódzkich seniorów.

Postanowiliśmy umożliwić im ten kontakt, a do współpracy zaprosiliśmy wolontariuszy - również seniorów, którzy przychodzili do Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora. Z czasem ekipa „telefoniczna” stała się bardziej międzypokoleniowa i dziś działają w niej także osoby nieco młodsze.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Żeby telefon nie dzwonił przez cały czas, ustalono dyżury. Wolontariusze odbierają go od poniedziałku do piątku w godz. 14 - 17. I opowiadają, że to zajęcie to dla nich niesamowite doświadczenie.

– Ludzie dzwonią z przeróżnymi sprawami – mówi Zofia Ubala, jedna z wolonatriuszek. – Jedni proszą o wyszukanie numeru telefonu do jakiejś instytucji, drudzy chcą porady, na co wybrać się do kina.

Są też tacy, którzy telefonują z poważnymi problemami natury prawnej albo psychologicznej. Wolontariusze odsyłają ich wtedy do specjalistów, podają przydatne numery telefonów i adresy.

– Mamy też grupę, która dzwoni do nas regularnie – opowiadają. – O naszej działalności usłyszano poza Łodzią i od jakiegoś czasu często telefonuje pewien pan ze... Szczecina. Nie potrzebuje jednak żadnych porad, chce podzielić się swoją wiedzą na niemal każdy temat.

Przy Telefonie Życzliwości powstał kolejny projekt - Halofon.
– Jeśli ktoś wyrazi taką ochotę i zostawi u nas numer telefonu, będziemy do niego dzwonić – wyjaśnia Elżbieta Skupień. – To, że możemy w ten sposób pomagać, sprawia nam wielką frajdę.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.