Monika Jankowska

Rozmowy sekretarza Rady Europy ws. TK

Monika Jankowska

W poniedziałek swoją wizytę w Polsce rozpoczął sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. Rozmawiał m.in. o sporze wokół TK.

Tematami, o którymi podczas swojej wizyty w Polsce planował zająć się Thorbjorn Jagland, są sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w mediach publicznych.

Sekretarz generalny Rady Europy rozpoczął rozmowy z polskimi politykami od wizyty w resorcie spraw zagranicznych i spotkania z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Jagland ostrzegł, że jeśli kryzys konstytucyjny będzie trwał lub się pogłębiał, możliwe są skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Inaczej postawę Norwega odebrał Aleksander Stępkowski. – Podczas swojej wizyty Thorbjorn Jagland podkreślił, że docenia to, że opinia Komisji Weneckiej została przekazana do Sejmu – powiedział wiceszef MSZ po spotkaniu Jaglanda w resorcie dyplomacji. – Docenił on to, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji – przybliżył opinię Jaglanda Stępkowski. – Ta decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci – dodał wiceszef MSZ.

Sekretarz generalny RE Thorbjorn Jagland o Trybunale Konstytucyjnym rozmawiał m.in. ze Zbigniewem Ziobrą. – Pan sekretarz ma świadomość zawiłości tego sporu, widzi jego podłoże polityczne – powiedział minister Ziobro po spotkaniu w resorcie sprawiedliwości. Zapewnił, że atmosfera rozmów była bardzo dobra.

– Wspólna konkluzja po spotkaniu była taka, że problem wokół TK trzeba rozstrzygnąć poprzez pragmatyczny kompromis – mówił minister Ziobro na briefingu prasowym. Z Thorbjornem Jaglandem rozmawiał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który po spotkaniu z Norwegiem zapewniał, że powołany przez niego sejmowy zespół ekspertów nie chce oceniać opinii Komisji Weneckiej, lecz ją wykorzystać.

Monika Jankowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.