Monika Jankowska

Rozmowy sekretarza Rady Europy ws. TK

Monika Jankowska

W poniedziałek swoją wizytę w Polsce rozpoczął sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. Rozmawiał m.in. o sporze wokół TK.

Tematami, o którymi podczas swojej wizyty w Polsce planował zająć się Thorbjorn Jagland, są sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w mediach publicznych.

Sekretarz generalny Rady Europy rozpoczął rozmowy z polskimi politykami od wizyty w resorcie spraw zagranicznych i spotkania z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Jagland ostrzegł, że jeśli kryzys konstytucyjny będzie trwał lub się pogłębiał, możliwe są skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Inaczej postawę Norwega odebrał Aleksander Stępkowski. – Podczas swojej wizyty Thorbjorn Jagland podkreślił, że docenia to, że opinia Komisji Weneckiej została przekazana do Sejmu – powiedział wiceszef MSZ po spotkaniu Jaglanda w resorcie dyplomacji. – Docenił on to, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji – przybliżył opinię Jaglanda Stępkowski. – Ta decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci – dodał wiceszef MSZ.

Sekretarz generalny RE Thorbjorn Jagland o Trybunale Konstytucyjnym rozmawiał m.in. ze Zbigniewem Ziobrą. – Pan sekretarz ma świadomość zawiłości tego sporu, widzi jego podłoże polityczne – powiedział minister Ziobro po spotkaniu w resorcie sprawiedliwości. Zapewnił, że atmosfera rozmów była bardzo dobra.

– Wspólna konkluzja po spotkaniu była taka, że problem wokół TK trzeba rozstrzygnąć poprzez pragmatyczny kompromis – mówił minister Ziobro na briefingu prasowym. Z Thorbjornem Jaglandem rozmawiał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który po spotkaniu z Norwegiem zapewniał, że powołany przez niego sejmowy zespół ekspertów nie chce oceniać opinii Komisji Weneckiej, lecz ją wykorzystać.

Monika Jankowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.