Anna Moyseowicz

Rozpoczął się program badań przesiewowych jelita grubego. Bezpłatną kolonoskopię będą mogli zrobić mieszkańcy pięciu powiatów

Bezpłatne badania realizowane są w ramach projektu "Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach: krośnieńskim, Fot. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe Bezpłatne badania realizowane są w ramach projektu "Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim (bez Zielonej Góry), żagańskim, żarskim".
Anna Moyseowicz

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze rozpoczęto program badań przesiewowych jelita grubego. Zaplanowano 1800 badań kolonoskopowych.

Bezpłatne badania kolonoskopowe

Dzięki kolonoskopii można wykryć choroby nowotworowe jelita grubego. Bezpłatne badania realizowane są w ramach projektu "Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim (bez Zielonej Góry), żagańskim, żarskim". Można z nich skorzystać do 30 czerwca 2023 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Beneficjentem programu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Badania są współfinansowane przez Unię Europejską.

Czytaj też: 4 miliony maseczek w Lubuskiem. Kiedy trafią do mieszkańców? Gdzie można je dostać? Sprawdź

Rejestracja na badania

Na badania można się rejestrować pod numerem telefonu: 68 329 66 18. Są one realizowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.
Możliwe jest także osobiste umówienie się w szpitalu lub po uzyskaniu kwalifikacji w jednej z placówek poradni lekarza rodzinnego:

Zobacz: 6 nawyków śniadaniowych, które działają negatywnie na twoje zdrowie. Sprawdź!

Przygotowanie się do badań

Przygotowania do kolonoskopii należy rozpocząć już kilka dni przed samym badaniem. Pięć dni wcześniej należy unikać jedzenia owoców pestkowych oraz ziaren. Ostatni posiłek, czyli lekkie śniadanie, można zjeść dzień przed badaniem. Potem, aż do badania, można pić lekkie, klarowne płyny. Dzień przed badaniem należy rozpocząć przyjmowanie preparatu oczyszczającego, który otrzyma się po zakwalifikowaniu do badań. Jeżeli przyjmuje się leki, należy to robić zgodnie z zaleceniami lekarza.

Anna Moyseowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.