Rozpoczął się Tydzień Mózgu! Czekają darmowe wykłady i pokazy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Sara Watrak

Rozpoczął się Tydzień Mózgu! Czekają darmowe wykłady i pokazy

Sara Watrak

W poniedziałek, 14 marca, rozpoczął się Tydzień Mózgu. W tym roku wykłady odbywać się będą nie tylko w Toruniu, lecz także w Bydgoszczy. O szczegółach wydarzenia rozmawiamy z jedną z organizatorek, dr Małgorzatą Gut z Instytutu Psychologii UMK.

- Czym zaskoczy nas tegoroczny Tydzień Mózgu?

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, staraliśmy się przygotować bardzo bogaty program. To już druga odsłona, którą organizujemy wspólnie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Dzięki temu obchody Tygodnia Mózgu rozszerzyły się praktycznie na całe województwo. W działania popularyzujące naukę udało się zaangażować ośrodki edukacji nauczycieli, szkoły i przedszkola z bardzo wielu miejscowości. Codziennie od poniedziałku do piątku można wysłuchać dwóch wykładów oraz uczestniczyć w pokazach interaktywnych dotyczących neuronauk czy psychologii, przygotowanych w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu przez studentów UMK. W weekend 19-20 marca studenci proponują warsztaty w Instytucie Psychologii. Zazwyczaj wykłady odbywające się podczas Tygodnia Mózgu dotyczą szerokiej, różnorodnej tematyki z zakresu neuronauk, jednak w tym roku wyraźnie dominują zagadnienia z zakresu neuropsychologii czy neuropsychiatrii. To tylko pokazuje, jak istotnym obszarem badania psyche jest analizowanie budowy i działania mózgu.

- O czym więc posłuchamy?

Tematy prelekcji będą dotyczyły bardzo różnych kwestii - od dwujęzyczności, empatii i przekonań religijnych, przez skuteczność trenowania mózgu u seniorów i przyczyny dyskalkulii u dzieci, aż po rehabilitację pacjentów z zaburzeniami funkcji językowych, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u dzieci i młodzieży czy neuronalne podłoże umiejętności pisania i czytania. Na spotkaniu kończącym Tydzień Mózgu poruszymy wątek zdrowego starzenia się mózgu. Wykłady wygłoszą eksperci z takich ośrodków naukowych jak UJ, UW, UŁ, SWPS, UKW oraz IBD PAN.

- W jakiej formie odbędą się wykłady?

Część stacjonarnie, a część niestety tylko online. Pandemia wciąż jeszcze nie daje o sobie zapomnieć, odbija się to także na możliwościach przyjazdu niektórych gości. Oczywiście te prelekcje, które odbędą się stacjonarnie, również będą transmitowane w internecie. Linki znajdziemy na stronie Tygodnia Mózgu, na Facebooku oraz na stronach organizatorów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu, do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i do Młynów Rothera w Bydgoszczy, jak również przed komputery. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych wydarzeń np. weekendowych warsztatów obowiązuje limit uczestników i wcześniejsze zapisy.

Czy w spotkaniach mogą uczestniczyć także osoby, które na co dzień mają niewiele wspólnego z neuronauką?

Jak najbardziej! Takie wydarzenia kierujemy przede wszystkim do nich. Celem Tygodnia Mózgu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu neuronauk wśród osób, które interesują się tym obszarem, ale nie mają szczegółowej wiedzy, a zatem nie znają wielu fachowych terminów. Ideą tego typu wydarzeń jest więc opowiadanie o wynikach badań w sposób przystępny, a jednocześnie interesujący dla każdego odbiorcy. To niełatwa sztuka.

- Wśród prelegentów widzę same kobiety. Czy to celowy zabieg?

Zapraszając tegorocznych gości, pomyślałam, aby w tym roku wydarzeniom przyświecało m.in. hasło "Nauka jest kobietą". Panie, które wygłoszą wykłady, to znakomite ekspertki w swoich dziedzinach badań, wiele z nich ma imponujące doświadczenie kliniczne, prowadzi wiele projektów naukowych i może się pochwalić międzynarodowym dorobkiem naukowym. Biorąc pod uwagę wciąż utrzymujące się dysproporcje w liczbie kobiet i mężczyzn w nauce (a im wyżej w hierarchii stanowisk naukowych - tym gorzej dla kobiet), warto zwracać uwagę na świetne osiągnięcia naukowe badaczek, w których wcale nie ustępują swoim kolegom po fachu. Wszystkie prelekcje wygłoszą kobiety. Jedynie ostatni wykład w piątek o 19.00, który organizuje jeden z partnerów Tygodnia Mózgu, czyli Młyny Rothera, poprowadzi mężczyzna.

Sara Watrak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.