Rozpoczęła się walka z szarą strefą hazardu

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Norbert Ziętal

Rozpoczęła się walka z szarą strefą hazardu

Norbert Ziętal

Zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy o grach hazardowych. Mają ograniczyć szarą strefę i chronić osoby zagrożone nałogiem.

Nowa ustawa o grach hazardowych obowiązuje do 1 kwietnia.

- Są już pierwsze efekty nowych przepisów. Część nielegalnych operatorów hazardowych poinformowała o wycofaniu się z rynku - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Dotychczasowa walka z nielegalnym hazardem była trudna. Służby celne często informowały o wykryciu nowych, nielegalnych punktów gier. Jednak na miejsce zlikwidowanych, szybko pojawiały się nowe. Zwykle kolorowe, oznaczone dziwnymi nazwami np. „jackpot”, „7777”, „Vegas777”. Trudny do opanowania był również hazard internetowy. Nowe przepisy mają pomóc w walce z szarą strefą hazardu.

Wyłączonym organizatorem gier na automatach, poza legalnymi kasynami, będzie Skarb Państwa. Salon będzie mógł się znajdować w określonej, minimalnej odległości od szkoły czy kościoła. Regulowana będzie liczba automatów, jedno urządzenie na każdy rozpoczęty tysiąc mieszkańców powiatu. W przepisach pojawił się zakaz posiadania automatów do gier, z wyjątkami np. kasyna, dostawcy i serwisanci.

Poza zakładami wzajemnymi i loteriami, tylko Skarb Państwa będzie mógł organizować gry hazardowe w internecie. Powstanie „rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. Dostawcy internetu będą mieli obowiązek blokowania takich stron w ciągu 48 godzin od umieszczenia na liście.

Zaostrzone zostały kary za nielegalny hazard. Np. za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji kary grzywny wzrosną z 12 do 100 tys. złotych.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.