Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. W Bydgoszczy pojawią się specjalne bariery, które zadbają o ich bezpieczeństwo

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. W Bydgoszczy pojawią się specjalne bariery, które zadbają o ich bezpieczeństwo

Marta Mikołajska

Miasto Bydgoszcz angażuje się w ochronę płazów, które nadal często giną wiosną na drogach. By umożliwić im bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych, od wielu lat ulica Łęgnowska zabezpieczana jest specjalnymi barierami. W ubiegłym roku podobne zabezpieczenia pojawiły także się przy ul. Grunwaldzkiej, w ramach rozbudowy ulicy.

Wybudzone z hibernacji żaby są bardzo powolne, z trudem pokonują przeszkody terenowe, a przekroczenie ruchliwej drogi może być dla nich wręcz niemożliwe. By zadbać o ich bezpieczeństwo, od dziewięciu lat przy ulicy Łęgnowskiej w Bydgoszczy miasto ustawia specjalne bariery.

Kilka tysięcy żab w Bydgoszczy zostanie uratowanych

- Ochrona płazów szczególnie ważna w okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się ich okres migracyjny. Dlatego od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię i dotarcie do Portu Drzewnego – podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

- Wkopane zostały też pojemniki, do których wpadają m.in. żaby i mogą zostać później przeniesione w bezpieczne miejsca. Dzięki temu znamy występujące w tym miejscu gatunki zwierząt i ich liczbę. Na podstawie danych z ubiegłych lat planujemy przeniesienie od 1 do 3 tys. okazów. Najwięcej z nich to ropuchy szare.

Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu płazów – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Tymczasem żaby są wyjątkowo pożytecznymi zwierzętami. W skład ich pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

Jak możemy pomóc płazom?

Poniżej kilka zaleceń, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo żab w czasie ich migracji do zbiorników wodnych.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.