Rozwój techniki - zysk ludzkości, strata jednostek

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Ryszard Tadeusiewicz

Rozwój techniki - zysk ludzkości, strata jednostek

Ryszard Tadeusiewicz

Wiele razy w historii technika wypierała ludzi z uprawiania pewnych zawodów. Jednak zawsze (bez wyjątku!) ludzkość jako całość na tym zyskiwała. Słynnym przykładem jest tu bunt tkaczy (tak zwanych luddystów), którzy w latach 1811-1813 niszczyli maszyny tkackie w fabrykach, bo tańsze tkaniny fabryczne wypierały z rynku ich ręcznie tkane wyroby. Dzisiaj jednak na całym świecie ludzie używają tkanin produkowanych fabrycznie i są z tego zadowoleni.

Mniej znany przykład był związany z filmem. Gdy w 1930 roku wypuszczono pierwszy w Polsce film dźwiękowy, wybuchła awantura: zbuntowali się kinowi muzycy.

Warto przypomnieć, że pierwsze filmy (na całym świecie) były nieme - wyświetlano je pokazując dialogi jako napisy na ekranie, a obok ekranu lokowali się muzycy, którzy grali utwory skomponowane specjalnie jako „dźwiękowe tło” filmu. Ten porządek rzeczy zburzyło wprowadzenie do filmów gotowego dźwięku, początkowo tylko muzycznego. Na przykład w polskim pionierskim filmie dźwiękowym „Moralność pani Dulskiej” dialogi miały nadal postać napisów, a płyty zawierały tylko sam „podkład muzyczny”.

Jednak właśnie o ten „prefabrykowany” podkład muzyczny wybuchła wielka awantura, bo muzycy zatrudniani w kinach stracili wtedy pracę. Nacisk buntujących się muzyków był tak silny, że w większości kin seansom każdego filmu (granego kilka razy dziennie) towarzyszyła na przemian muzyka z płyt i muzyka na żywo.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie oglądania filmów bez dźwięku. Również telewizja i internet pokazują nagrania wideo z dźwiękiem. Uważamy to za coś oczywistego. A jednak to osiągnięcie cywilizacyjne było na początku przedmiotem kontrowersji. Bo to, co korzystne dla całej ludzkości - wiązało się ze stratą dla konkretnych jednostek.

Tak jest przy każdej nowej technologii!

Ryszard Tadeusiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.