Ruda Śląska dawniej i dziś [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. M. Mikrut-Majeranek (współczesne)/ Archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej
Magdalena Mikrut-Majeranek

Ruda Śląska dawniej i dziś [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Magdalena Mikrut-Majeranek

Ruda Śląska nieustannie się zmienia. Wskazują na to liczne inwestycje prowadzone przez magistrat. W ciągu ostatnich kilku lat wiele budynków zyskało nowy wygląd dzięki termomodernizacji, inne zostały zrewitalizowane, bądź przemalowane. Warto zobaczyć, jak zmieniały się poszczególne zabytkowe budowle oraz ich otoczenie.

Huta “Pokój” w Nowym Bytomiu

Zabytkowe osiedle Kaufhaus w Nowym Bytomiu powstało w 1880 roku. Zostało założone dla pracowników huty „Pokój”. Późnej stopniowo je rozbudowywano. W samym sercu znajduje się dom handlowy, tzw. Kaufhaus, od którego nazwę wzięło całe osiedle. Przed kilkoma laty został odnowiony przez właściciela posesji.

Kościół św. Pawła Apostoła II w Nowym Bytomiu

Świątynia została zaprojektowana przez Johannesa Franziskusa Klompa z Dortmundu, architekta pochodzenia holenderskiego. Stanowi przykład neoromańskiej architektury sakralnej na Górnym Śląsku. Kamień węgielny poświęcono w 1911 roku, a już 15 września 1912 roku miała miejsce konsekracja świątyni dokonana przez ówczesnego sufragana wrocławskiego ks. bp. dr. Karola Augustina.

Kościół św. Józefa w Rudzie I został wybudowany w latach 1902-1904 według projektu Augusta Menkena z Berlina. Kamień węgielny poświęcono 4 grudnia 1901 roku. Natomiast konsekracja świątyni miała miejsce 21 czerwca 1905 roku przez kardynała Georga Koppa z Wrocławia. Warto dodać, że budowla jest wzorowana na rzymskiej bazylice San Lorenzo di Campo Verano.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie I jest świątynią neogotycką. Wybudowany został w latach 1869-1872. Budowlę zaprojektował budowniczy Wachtel z Gliwic, a jej budowę ufundował hrabia Karol Wolfgang von Ballestrem.

Na uwagę zasługuje także Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej - Goduli. W 2016 roku dzięki termomodernizacji obiekt zyskał nowy wygląd i stał się bardziej funkcjonalny. Koszt inwestycji wyniósł 5,7 mln zł. Zakres prac obejmował: docieplenie ścian budynków A, B, C, D, E z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie dachów i stropodachów budynków A, C, D, E, wymianę instalacji c.o. budynków A, C, D, E i instalacji c.w.u. budynków A, B, C, D, E, częściowo budynku F oraz wymianę wymiennika ciepła dla wszystkich budynków, zlokalizowanego w budynku F.

Wymienione zostało oświetlenie wewnętrzne budynków A, B, C, D, E, F na energooszczędne, a montaż paneli słonecznych wraz z urządzeniami dla ogrzewania wody umożliwi pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne szpitala

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.