Ruda Śląska dawniej i dziś [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. M. Mikrut-Majeranek (współczesne)/ Archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej
Magdalena Mikrut

Ruda Śląska dawniej i dziś [INTERAKTYWNE ZDJĘCIA]

Magdalena Mikrut

Ruda Śląska nieustannie się zmienia. Wskazują na to liczne inwestycje prowadzone przez magistrat. W ciągu ostatnich kilku lat wiele budynków zyskało nowy wygląd dzięki termomodernizacji, inne zostały zrewitalizowane, bądź przemalowane. Warto zobaczyć, jak zmieniały się poszczególne zabytkowe budowle oraz ich otoczenie.

Huta “Pokój” w Nowym Bytomiu

Zabytkowe osiedle Kaufhaus w Nowym Bytomiu powstało w 1880 roku. Zostało założone dla pracowników huty „Pokój”. Późnej stopniowo je rozbudowywano. W samym sercu znajduje się dom handlowy, tzw. Kaufhaus, od którego nazwę wzięło całe osiedle. Przed kilkoma laty został odnowiony przez właściciela posesji.

Kościół św. Pawła Apostoła II w Nowym Bytomiu

Świątynia została zaprojektowana przez Johannesa Franziskusa Klompa z Dortmundu, architekta pochodzenia holenderskiego. Stanowi przykład neoromańskiej architektury sakralnej na Górnym Śląsku. Kamień węgielny poświęcono w 1911 roku, a już 15 września 1912 roku miała miejsce konsekracja świątyni dokonana przez ówczesnego sufragana wrocławskiego ks. bp. dr. Karola Augustina.

Kościół św. Józefa w Rudzie I został wybudowany w latach 1902-1904 według projektu Augusta Menkena z Berlina. Kamień węgielny poświęcono 4 grudnia 1901 roku. Natomiast konsekracja świątyni miała miejsce 21 czerwca 1905 roku przez kardynała Georga Koppa z Wrocławia. Warto dodać, że budowla jest wzorowana na rzymskiej bazylice San Lorenzo di Campo Verano.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie I jest świątynią neogotycką. Wybudowany został w latach 1869-1872. Budowlę zaprojektował budowniczy Wachtel z Gliwic, a jej budowę ufundował hrabia Karol Wolfgang von Ballestrem.

Na uwagę zasługuje także Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej - Goduli. W 2016 roku dzięki termomodernizacji obiekt zyskał nowy wygląd i stał się bardziej funkcjonalny. Koszt inwestycji wyniósł 5,7 mln zł. Zakres prac obejmował: docieplenie ścian budynków A, B, C, D, E z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie dachów i stropodachów budynków A, C, D, E, wymianę instalacji c.o. budynków A, C, D, E i instalacji c.w.u. budynków A, B, C, D, E, częściowo budynku F oraz wymianę wymiennika ciepła dla wszystkich budynków, zlokalizowanego w budynku F.

Wymienione zostało oświetlenie wewnętrzne budynków A, B, C, D, E, F na energooszczędne, a montaż paneli słonecznych wraz z urządzeniami dla ogrzewania wody umożliwi pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne szpitala

Magdalena Mikrut

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.