Ruda Śląska: Historia miasta i regionu w cyfrowej wersji. Wszystkie zbiory dostępne są za darmo

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Łukasz Olszewski

Ruda Śląska: Historia miasta i regionu w cyfrowej wersji. Wszystkie zbiory dostępne są za darmo

Łukasz Olszewski

Historia bywa ulotna. Aby pewne wydarzenia pozostały w naszej pamięci, a co za tym idzie, aby kolejne pokolenia mogły się o nich dowiadywać, niezbędne są wszelkie zbiory – zarówno te biblioteczne, jak i prywatne. „Cyfrowy blat” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej ma za zadanie jeszcze bardziej ułatwić poznawanie miasta i regionu. Zobaczcie sami

Historia Rudy Śląskiej w cyfrowej wersji


„Cyfrowy blat – repetytorium rudzkie” to platfmorma, na której znajdują się cyfrowe wersje zarówno zasobów bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, jak i tych zewnętrznych, prywatnych. Wszystkie dotyczą miasta oraz regionu.

- Zachęcam do korzystania i dalszego współtworzenia unikatowej biblioteki cyfrowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Katalog zasobów ma charakter otwarty i na bieżąco będzie uzupełniany o kolejne dokumenty życia społecznego i kulturalnego.

Najstarszym polskim zdigitalizowanym dokumentem w rudzkich zbiorach jest fotografia z ok. 1920 roku, na której znajduje się pierwsza drużyna Klubu Sportowego Gwiazda Halemba. Należy ona do kolekcji fotografii GKS Grunwald.

Zobaczcie jakie jeszcze dzieła możecie znaleźć na platformie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej!

W zbiorach, które znajdują się pod adresem https://cyfrowyblat.r-sl.pl/ coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy historii oraz piłki nożnej. Podróż po serwisie może okazać się również fantastyczną lekcją dla wszystkich, którzy chcą poznać historię miasta.

Mieszkańcy mogą udostępniać swoje prywatne zbiory


Każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej oraz regionu, który posiada w swojej kolekcji dzieła wpisujące się w charakter „Cyfrowego blatu” może udostępnić Miejskiej Bibliotece Publicznej swoje zbiory, które zostaną przeniesione na nośnik cyfrowy. Jak zapewniają władze MBP, wszystkie działa zostaną zwrócone do właścicieli, którzy będą mogli otrzymać także ich elektroniczną wersję.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się udostępnić bibliotece swoje prywatne zbiory, mogą zgłaszać się do Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej - Chebziu.

Pozostało jeszcze 25% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Olszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.