Arkadiusz Nauka

Ruda Śląska: Mimo zastrzeżeń miasta, PGG chce fedrować pod miastem

Ruda Śląska negatywnie zaopiniowała wniosek o eksploatację pod dzielnicą Wirek, bo obawiała się szkód górniczych Fot. Marzena Bugała-Azarko Ruda Śląska negatywnie zaopiniowała wniosek o eksploatację pod dzielnicą Wirek, bo obawiała się szkód górniczych
Arkadiusz Nauka

Działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym Komisja ds. Ochrony Powierzchni, pozytywnie zaopiniowała program eksploatacji górniczej, mimo że władze Rudy Śląskiej miały w tej sprawie zastrzeżenia. Dzięki dialogowi z Polską Grupą Górniczą udało się ryzyko szkód górniczych zminimalizować.

Grozi nam niszczenie budynków w dzielnicy Wirek i inne poważne szkody na powierzchni w związku z prowadzoną tam eksploatacją górniczą - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, komentując opinię wydaną przez komisję działającą przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

Zastrzega jednak, że dzięki dialogowi z Polską Grupą Górniczą udało się ryzyko szkód górniczych zminimalizować.

- Kiedy PGG przygotowała plan wydobycia w ruchu „Pokój”, mieliśmy sporo zastrzeżeń. Naszym zdaniem plan eksploatacji był słabo przygotowany. Nie podobał nam się też sposób eksploatacji, bo z planu wynikało, że dwie ściany będą oddzielone filarem, co stanowi poważne zagrożenie i może doprowadzić do szkód na powierzchni - wyjaśnia Krzysztof Mejer.

Projekt musiał jednak zostać zmodyfikowany

Cała sprawa rozbija się o centralną część dzielnicy Wirek. Jest tam wiele budynków, które przez lata eksploatacji górniczej znajdują się w złym stanie, a ogromna ich część jest mocno wychylona z pionu. W projekcie eksploatacji ruchu w tym rejonie, zostało uwzględnione wydobycie z sześciu ścian. Ostatecznie magistrat wydał pozytywną opinię tylko dla trzech.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.