Ruda Śląska: zdegradowana dolina między Bujoczka a Kościelną będzie miejscem wypoczynku

Czytaj dalej
Fot. Mat. prasowe
Arkadiusz Nauka

Ruda Śląska: zdegradowana dolina między Bujoczka a Kościelną będzie miejscem wypoczynku

Arkadiusz Nauka

Do końca września w Rudzie Śląskiej zrewitalizowanych zostanie 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru, znajdującego się pomiędzy ul. Bujoczka a ul. Kościelną. Rudzki magistrat właśnie rozstrzygnął przetarg w tej sprawie.

Ścieżka pieszo-rowerowa, plac zabaw i ścieżka edukacyjna - to wszystko ma pojawić się w zdegradowanej dolinie w rudzkiej dzielnicy Ruda. Rewitalizacja terenu i budowa infrastruktury ma kosztować ok. milion złotych. Większość tej kwoty miasto odzyska dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Teren objęty projektem stanowi w głównej mierze dolina znajdująca się pomiędzy ul. Bujoczka a Kościelną. Znajdują się tu także dwa niewielkie, płytkie stawy. Aktualnie to miejsce wygląda dramatycznie i raczej zniechęca do wypoczynku na łonie natury. Władze miasta widzą jednak w tym terenie duży potencjał.

- Rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na inwestycje w dolinie i po podpisaniu umowy z wykonawcą chcielibyśmy ruszyć z pracami - wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Dodaje, że rewitalizacja ma się zakończyć w październiku.

W pierwszej kolejności teren zostanie uporządkowany. Mają zostać uprzątnięte śmieci oraz wycięte rośliny inwazyjne. Usunięta zostanie także część powalonych lub uschniętych drzew, głównie tych, które kolidować będą z aktualnymi bądź projektowanymi ścieżkami.

Będą również nowe nasadzenia. Chodzi o kilkadziesiąt drzew i krzewów oraz kilkaset bylin. Powstaną też łąki parkowe oraz budki lęgowe dla ptaków i owadów, a także skrzynki dla nietoperzy.

W dalszej części:

 • Co jeszcze powstanie w dolinie
 • Jakie chronione rośliny tam występują
 • Rudzkie pomniki przyrody
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.