Rudzkie pumptracki biją rekordy popularności [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
Magdalena Mikrut-Majeranek

Rudzkie pumptracki biją rekordy popularności [WIDEO]

Magdalena Mikrut-Majeranek

Ruda Śląska pumptrackami stoi - chciałoby się powiedzieć, patrząc na mapę inwestycji powstających przy rudzkich placówkach edukacyjnych. Rowerowe place zabaw przyciągają rzesze młodych ludzi, którzy uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas. Rowerzyści mogą w ten sposób nie tylko szlifować swoje umiejętności, ale poprawić kondycję.

Czym tak naprawdę jest pumptrack? - To jazda rowerem bez napędu i bez konieczności pedałowania po torze o zróżnicowanej wysokościowo trasie - tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - Tego typu obiekt składa się z ziemnych garbów oraz profilowanych ramp łukowych. Ma układ zamknięty, złożony z odcinków prostych i zakrętów - dodaje.

Pumptrack to niewielki tor łączący jazdę rowerem i trening ogólnorozwojowy. Jego nazwa związana jest z ruchem powstającym podczas pompowania, kiedy rowerzysta jadąc wykonuje ruch „góra–dół”.

Pierwsze tory rowerowe zaczęły powstawać na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, jako trasy dla rowerzystów BMX. W Australii pojawiły się w 2002 roku, a w USA w 2004 roku. Z biegiem lat ich popularność rosła i zaczęto je budować także w innych krajach. Na Śląsku tory rowerowe można znaleźć m.in w Katowicach, Rudzie Śląskie, czy Siemianowicach.

Mieszkanie za czytanie

W Rudzie Śląskiej obecnie znajdują się trzy tego typu obiekty w: Bielszowicach, Halembie i Rudzie. W połowie września rozpocznie się budowa rowerowego placu zabaw w Bykowinie. Zgodnie z prognozami tor ma być gotowy jeszcze w październiku 2016 roku. Co więcej, na 3. września br. zaplanowano otwarcie toru rowerowego zlokalizowanego na Burloch Arenie w Orzegowie, o długości 800 metrów i szerokości 2 metrów.

Pumptrack w Halembie bije rekordy popularności

Budowa pumptracku w Halembie ukończono na początku sierpnia. Teraz nadszedł czas na testowanie. W piątek, 19 sierpnia, oddano do użytku nowy rowerowy plac zabaw w Rudzie Śląskiej - Halembie. Pumptrack ma długość 136 m, a mieści się przy ul. Energetyków przy Szkole Podstawowej nr 15.

- Z toru można już w pełni bezpiecznie korzystać. Wszystkie prace zostały zakończone, a odbiór inwestycji od wykonawcy przebiegł bez uwag. Teraz czekamy już tylko aż na bokach garbów wyrośnie trawa - tłumaczy Janusz Garliński z Wydziału Inwestycji. - Cieszę się, że inwestycję zrealizowaliśmy bez przeszkód, choć na ostatnim etapie prac tor był już „okupowany” przez użytkowników, co trochę utrudniało wykończenie zieleni, ale co też oznacza, że inwestycja już cieszy się dużą popularnością- mówi Maciek Kucbora z Velo Projekt, wykonawca inwestycji.

W Rudzie Śląskiej rowerowe inwestycje powstają w sąsiedztwie szkół

Halembski pumptrack nie jest jedynym torem rowerowym w mieście. Pierwszy z nich działa z powodzeniem w parku „Strzelnica” w Bielszowicach. Kolejny, przy Szkole Podstawowej nr 3 na ul. Norwida zainaugurował swą działalność w środę 31 sierpnia br., a następny powstanie w październiku na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Gwareckiej w Bykowinie.

- Tor rowerowy i pumptracki powstają w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących obiektów, takich jak plac zabaw, siłownia terenowa czy boisko. W ten sposób tworzymy swego rodzaju centra sportowo - rekreacyjne w każdej dzielnicy. W takich miejscach mieszkańcy mogą ćwiczyć, relaksować się oraz integrować - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.