Rusza budowa nowej biblioteki

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Alicja Kalinowska

Rusza budowa nowej biblioteki

Alicja Kalinowska

Inwestycja zakończy się w 2017 r. Jej koszt to ponad 4 mln zł.

Dziś mają rozpocząć się prace związane z budową wąbrzeskiej książnicy. Wykonawcą jest grudziądzka firma Solgrud.

Od 1992 roku biblioteka ma swoją siedzibę przy ulicy Wolności, w miejscu, gdzie wcześniej mieściło się przedszkole.

Od wielu lat w mieście mówiło się o potrzebie budowy nowego budynku książnicy. W obecnych jaj pomieszczeniach jest ciasno. A bibliotekarkom i osobom wypożyczającym książki coraz trudniej jest się pracować na tak małej przestrzeni.

- O budowie mówi się właściwie od kilkudziesięciu już lat. Koncepcja zrodziła się kiedy budowany był dom kultury. Niestety, nie została zrealizowana. Przez wiele lat biblioteka mieściła się również w ratuszu. W obecnej siedzibie jesteśmy od początku lat 90. - mówi Aleksandra Kurek, dyrektorka wąbrzeskiej biblioteki.

Umowa na budowę nowego budynku została podpisana na początku ubiegłego tygodnia. Stanie on w miejscu po byłej komendzie Państwowej Straży Pożarnej.

Wykonawcą inwestycji jest grudziądzka firma Solgrud. W przetargu wzięło udział pięć firm. Oferta grudziądzkiej firmy była najkorzystniejsza.

Zadanie obejmuje rozbiórkę starego budynku po komendzie straży pożarnej przy ulicy Matejki oraz postawienie nowego. Całkowity koszt to ponad 4 mln zł.

Nowa biblioteka ma być gotowa w grudniu przyszłego roku.

Projekt budynku został wykonany w ubiegłym roku w pracowni grudziądzkiego architekta Michała Jagły. Zakłada on budowę piętrowego budynku, w którym będą: piwnica z pomieszczeniami magazynowymi, na parterze dwie sale biblioteczne o powierzchni użytkowej prawie 190 mkw. i 37 m kw., szatnia, sanitariaty i wiatrołap, na piętrze będzie jedna sala o powierzchni ponad 160 mkw., pracownia biblioteczna, archiwum, biuro, pomieszczenia socjalne, magazyn, wentylatornia i toalety. Przed budynkiem będzie taras o powierzchni ponad 80 mkw. Powierzchnia użytkowa całego budynku wynosić będzie ponad 730 mkw.

Na realizację tej inwestycji wąbrzeska biblioteka otrzymała 2 mln zł z Instytutu Książki w Krakowie.

Alicja Kalinowska

Z "Gazetą Pomorską" jestem związana od 2004 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.