Rusza inwestycja za 85 mln zł! Czekaliśmy na nią od dawna

Czytaj dalej
Fot. Mikołaj Kuras
Monika Smól

Rusza inwestycja za 85 mln zł! Czekaliśmy na nią od dawna

Monika Smól

- Wiekopomna chwila - Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo mówi o podpisaniu umowy z wykonawcą rozbudowy drogi Stolno-Wąbrzeźno.

29-km odcinek drogi wojewódzkiej zostanie w końcu wyremontowany. Przedstawiciele samorządu województwa, ZDW w Bydgoszczy i firmy Trakcja PRKiI podpisali umowę w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.

Szeroka i bezpieczna

Dzięki wsparciu samorządów lokalnych gmin: Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk i miasta Wąbrzeźno, na całym odcinku powstaną ścieżki pieszo-rowerowe. Powiaty chełmiński i wąbrzeski też przekazały grunty pod budowę.

Wszystko za niemal 85 mln zł! To największe z zadań drogowych uruchomionych dotąd przez urząd marszałkowski. Możliwe dzięki wsparciu z RPO. Trasa ta ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu: Chełmna, Świecia, Wąbrzeźna i Brodnicy z lisewskim węzłem autostrady A1.

Droga zostanie wzmocniona, poszerzona do 7 m, zyska pobocza. Ominie Kamlarki co pozwoli uniknąć wyburzeń, zniknie niebezpieczny łuk między Cepnem i tą wsią. W Krusinie powstanie 4-wlotowe rondo - na skrzyżowaniu z drogami na Bartlewo i Paparzyn. W Lisewie powstanie małe rondo - na skrzyżowaniu ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska. W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Pniewite i Kornatowo. Między Lisewem a Wąbrzeźnem zaprojektowano pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu DW548 z drogami w Czaplach Józefkowie, Płużnicy, Bratoszewicach i Trzciankach. W Cepnie będzie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, a w Lisewie - drogowa stacja meteorologiczna z kamerami.

- Cieszymy się, że w końcu ta inwestycja ruszy - mówi Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy Stolno. - Myśleliśmy o ścieżce rowerowej Stolno-Cepno, ale jako gmina mogliśmy ją poprowadzić tylko po torowisku. Ono jest oddalone od drogi wojewódzkiej, nie odciążałoby ruchu rowerowego i pieszego. Obecna lokalizacja jest lepsza, spełni to zadanie. I poprawi się jakość drogi, która jest w fatalnym stanie.

- W piątek ma nastąpić przekazanie placu budowy - mówi Jakub Kochowicz. - Najważniejsza dla nas jest poprawa bezpieczeństwa dzięki ścieżce, zwłaszcza w okolicy szkoły w Krusinie i przebudowa centrum Lisewa, poprawa estetyki, parking, kanalizacja deszczowa, oświetlenie. Zyskamy drogę, którą będzie można jeździć bez ograniczeń.

Na tę inwestycję wszyscy bardzo długo czekali

- mówi Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. - Z powodu ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych inwestorzy niechętnie chcą lokować firmy w Płużnickim Parku Inwestycyjnym. Ponadto, droga wojewódzka połączy powiat wąbrzeski z autostradą.

Zaczną od wycinki

Prace wykona konsorcjum, którego liderem jest Trakcja PRKiI SA. Roboty ruszą w maju od pomiarów geodezyjnych, wycinki drzew. Zadanie ma zakończyć się w połowie 2019 roku.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.