Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. W Bydgoszczy w bazie jest już ponad 200 rodzin potrzebujących. Jak zostać darczyńcą?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. W Bydgoszczy w bazie jest już ponad 200 rodzin potrzebujących. Jak zostać darczyńcą?

Marta Mikołajska

Tegoroczna, XX edycja Szlachetnej Paczki rozpocznie się w sobotę, 14 listopada. W Bydgoszczy w bazie potrzebujących jest już ponad 200 rodzin – a zgłoszenia cały czas napływają.

- W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, osób potrzebujących jest zauważalnie więcej niż zazwyczaj. Niestety, pandemia negatywnie odbiła się na życiu wielu osób. Wiele rodzin dotknęła utrata pracy i jeżeli wpłynęło to znacznie na warunki życiowe rodziny, to właśnie do nich chcielibyśmy dotrzeć – mówi Marta Bailey, koordynator ds. promocji Stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji.

Szlachetna Paczka w czasie pandemii

W tym roku zmieniły się nieco zasady związane z przeprowadzeniem akcji. Z uwagi na bezpieczeństwo wolontariuszy, a także rodzin i darczyńców wprowadzono szereg procedur. Wolontariusze zostali zaopatrzeni w żele i maseczki. Przed każdym spotkaniem przeprowadzany jest telefonicznie wywiad medyczny. Ograniczenia będą również w magazynach podczas Weekendu Cudów (finał akcji, czyli przekazanie paczek rodzinom – dop. aut.), który w tym roku odbędzie się 12-13 grudnia. Zostanie wprowadzony harmonogram przywożenia paczek, aby uniknąć spotkań między darczyńcami.

- Jest to trudna edycja, ale stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo – podkreśla Marta Bailey.

Szlachetna Paczka. Jak zostać darczyńcą?

W województwie kujawsko-pomorskim do tej pory zgłosiło się ponad 500 wolontariuszy. Tegoroczny cel to 600.
Bazy rodzin zostaną otwarte w sobotę, 14 listopada na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Tam można zapoznać się z historią rodziny, jej potrzebami, a następnie wybrać tę, której chce się pomóc. Darczyńca otrzyma kontakt do wolontariusza, w razie pytań po wyborze rodziny.

Jak podkreśla Marta Bailey, ideą Szlachetnej Paczki jest skupienie się na konkretnej rodzinie. To nie jest tylko przekazanie komuś rzeczy, których nie potrzebujemy, ale właśnie wybranie rodziny i symboliczne wyciągnięcie do niej pomocnej ręki.

- Z doświadczenia wiem, że paczki rzadko są przygotowywane przez pojedyncze osoby. Zazwyczaj są to grupy znajomych czy współpracowników. Wtedy przygotowanie takiej paczki jest zdecydowanie łatwiejsze i ma dodatkową wartość łączenia ludzi, również tych, którzy wspólnie pomagają innym - opowiada nasza rozmówczyni. Jednak także w tych pojedynczych sytuacjach, kiedy zainteresowani pomocą nie mogą - z różnych powodów - zaopatrzyć całej rodziny, ich pomoc nie zostanie odrzucona.

- Zdarza się, że otrzymujemy wiadomości, np. na naszym fanpage’u na Facebooku od osób, które chciałyby przekazać rzeczy indywidualnie, boją się, że same nie sprostają przygotowaniu paczki, a nikt z ich znajomych nie przygotowuje paczki. Wówczas przekazujemy wiadomość liderom rejonów, którzy najlepiej się orientują, gdzie te rzeczy mogłyby być potrzebne – mówi Marta Bailey.

Szlachetna Paczka - potrzebne artykuły

Każdego roku najbardziej potrzebne są żywność i środki czyszczące. Często również odzież, obuwie i wyposażenie mieszkania, typu: ręczniki, pościele, artykuły do kuchni. W małych miejscowościach i wsiach często opał. W rodzinach z dziećmi – artykuły dla dzieci.

- To są rzeczy najbardziej potrzebne. Najczęściej jednak osoby przygotowujące paczki nie poprzestają na postawach, tylko idą dalej i przygotowują rzeczy, o których rodzina tylko wspomniała, że by się przydały. Specjalistyczne wózki rehabilitacyjne i łóżka to tylko przykłady. Zdarzają się nawet remonty. Nasi Darczyńcy naprawdę potrafią zdziałać cuda - komentuje Marta Bailey.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.