Rusza Noc Biologów, naukowcy zapraszają do serca uczelni

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Katarzyna Domagała - Szymonek

Rusza Noc Biologów, naukowcy zapraszają do serca uczelni

Katarzyna Domagała - Szymonek

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska znajduje się w jednym z najstarszych budynków w Katowicach. Przy ulicy Jagiellońskiej (drugi z budynków przy ulicy Bankowej). W samym centrum miasta. Jeśli musicie załatwić coś w Urzędzie Marszałkowskim czy Wojewódzkim, nie sposób na niego nie spojrzeć. Mimo to, mało kto wie, jakie tajemnice skrywa w sobie. Dzisiaj od godz. 16 chętni będą mogli poznać przynajmniej część z nich. Rusza czwarta edycja Nocy Biologów. Przygotowano ponad 60 wykładów, warsztatów, pokazów czy konkursów dla uczestników.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów odbywa się pod hasłem „Ze światłem za pan brat”. Większość zajęć, jakie przygotowano pasuje do tematyki. Czemu światło? – Co roku staramy się tak dobierać tematykę imprezy, by z jednej strony zainteresować jak najwięcej osób, z drugiej zaś pochwalić się swoimi osiągnięciami – opowiada dr hab. Jolanta Kwaśniewska, koordynator Nocy Biologów. - W tym roku padło na światło, bo bez światła nie ma życia – dodaje.

Sercem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska nie są aule wykładowe czy sale do ćwiczeń. Są nim laboratoria. Na Jagiellońskiej jest ich kilkadziesiąt. Po kilka na każdym z czterech pięter zabytkowego gmachu. Na co dzień, dla osób z zewnątrz niedostępne. Także studenci, by dostać się do nich, muszą mieć na sobie biały fartuch oraz znać kod, który trzeba wbić na zamku elektronicznym. Dzisiaj wszystkie te pomieszczenia wypełnią się zwiedzającymi. My dwa dni temu poczuliśmy przedsmak dzisiejszej imprezy. Wykładowcy i doktoranci specjalnie dla nas wykonali kilka doświadczeń, które pokażą gościom. Wrażenia są niesamowite, tym bardziej, że w laboratoriach dokonaliśmy rzeczy niemożliwych!

Zwiedzaj z nami laboratorium biologii molekularnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Najedź na zdjęcie i klikaj na punkty, by dowiedzieć się więcej.

Weźcie do ręki banana i spróbujcie wbić nim gwóźdź do deseczki. Jaki efekt? Pewnie żaden. Chyba, że chcieliśmy uzyskać miazgę z banana. Tymczasem Annie Wójcik i Karolinie Chwiałkowskiej, doktorantkom z Katedry Genetyki UŚ, udało się to zrobić. Jak? Wykorzystała ciekły azot. Dzięki czemu błyskawicznie zamroziła owoc. Tak przygotowanym bananem bez problemu udało jej się wbić gwóźdź. Podobnie zrobiła z kwiatem róży. Po tym, jak na chwilę zanurzyła go w ciekłym azocie, jego płatki rozpadły się od delikatnego uderzenia. Taka forma przekazywania wiedzy biologicznej uczniom jest o wiele przyjemniejsza niż nauka definicji z podręczników. Niestety ta druga koncepcja nauczania nadal jest popularna w większości szkół. Zastanawia was, po co w laboratorium kwiaty? Oczywiście nie dla ozdoby. Podczas Nocy Biologów, dr Agnieszka Brąszewska - Zalewska pokaże jak wygląda pyłek z lilii czy tulipana w mikroskopie fluorescencyjnym. Zdradzimy wam, że świeci. Na jaki kolor, zobaczcie sami.

- Wystarczą najprostsze doświadczenia, by młodzi zaczęli chłonąć wiedzę, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie ma możliwości wykonania ich w szkołach – uważa dr hab. Kwaśniewska. – Pokazując im na czym polega nasza praca, liczymy, że wśród uczestników Nocy Biologów gościmy przyszłych studentów naszego wydziału – dodaje.

W tym roku w Nocy Biologów weźmie udział rekordowo dużo osób. - Przygotowaliśmy ponad 1600 miejsc, na które konieczne były zapisy (w zeszłym roku było to 1000 miejsc – przyp. red) – wylicza koordynatorka projektu. I jak dodaje, wszystkie rozeszły się błyskawicznie. W ciągu pierwszego dnia zapisów. Nie oznacza to, że nikt więcej nie będzie mógł skorzystać z naukowego święta. Poza warsztatami w laboratoriach, w których liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy przygotowali szereg wykładów, na które nie ma granicy miejsc. Są też wystawy, pokazy czy konkursy. W sumie przygotowano 63 propozycji zajęć, nad którymi pracowano już od października.

Spotkania z naukowcami odbędą się w dwóch budynkach Wydziału w Katowicach - przy ul. Jagiellońskiej 28 oraz przy ul. Bankowej 9. Wykład rozpoczynający imprezę wygłosi dr Piotr Kardasz (godz. 16 ul. Jagiellońska). Będzie mówił o mariażu roślin i światła, który gwarantuje ludziom zdrowie. Uczestnicy "Nocy Biologów", którzy nie zapisali się wcześniej na warsztaty będą mogli wysłuchać 11 wykładów oraz wziąć udział w kilku pokazach, warsztatach czy konkursach. Dodatkowo na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie można poznać niewidoczną stronę naszego organizmu. O co chodzi?. o parametry ludzkiego ciała, które poznamy za pomocą EKG i EEG. Podczas wykładów dowiemy się czy rzeczywiście niedźwiedzie śpią zimą, poznamy potwory, które znajdują się na dnie oceanu czy zobaczymy "oświetlone" bakterie.

Uniwersytet Śląski jest jedną z 24 placówek w kraju, która w piątek, 9 stycznia, organizuje Noc Biologów. Pomagają im w tym partnerzy, m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny, Centrum Dziedzictwa Górnego Śląska czy Polskie Towarzystwo Botaniczne.

Katarzyna Domagała - Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.