Rusza proces kanonizacyjny bł. ks. Michała Sopoćki

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Rusza proces kanonizacyjny bł. ks. Michała Sopoćki

Marta Gawina

Ogłosił to abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Wybrany został już wicepostulator procesu, rozpoczyna się zbieranie dokumentów. A w przyszłym tygodniu będą obchodzone dni patronalne poświęcone właśnie ks. Sopoćce.

- Ksiądz Michał jest patronem naszego miasta, ale jego osoba szerzy się na cały świat. Ciągle otrzymujemy prośby o jego relikwie. Rozdaliśmy już półtora tysiąca relikwii. Ksiądz Michał jest czczony w kościołach na całym świecie. Kult Miłosierdzia, którego był propagatorem, dociera na wszystkie końca świata. Ludzie może nie wszędzie potrafią napisać Białystok przez „l z kreską”, ale wiedzą gdzie jest Białystok, wiedzą kto to jest Sopoćko, siostra Faustyna - mówi metropolita ks. abp Tadeusz Wojda.

Teraz o kapłanie, który przez lata był związany z Białymstokiem, może być jeszcze głośniej. Dokładnie 10 lat po beatyfikacji, rusza proces, który ma doprowadzić do kanonizacji ks. Michała. Oficjalnego aktu rozpoczęcia jeszcze nie ma, ale ks. Ireneusz Korziń-ski został już wybrany na wice-postulatora procesu.

- Dni patronalne będą okazja do poświęcenia ulicy i ronda błogosławionego księdza Michała w piątek, 28 września o godz. 15. Rozstrzygnięty zostanie konkurs filmowy „Białystok - Miasto Miłosierdzia”, a w sobotę, 29 września na Rynku Kościuszki wystąpią dwa znane zespoły: Winnica (godz. 18) i Zakopower (godz. 19.) - wymienia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Także na rynku, od środy do niedzieli w godz. 10-17, odbywać się będzie jarmark jesienny.

W czwartek w sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18 zostanie odprawiona msza święta. Po niej wyruszy procesja z relikwiami ks. Sopoćki do katedry.

W piątek o godz. 15 na placach i ulicach zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18 w katedrze rozpocznie się msza święta w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. Tego samego dnia, o godz. 16 rozpocznie się gala wręczenia nagród bł. ks. Sopoćki - Michałów 2018. Dostaną je osoby, które m.in. propagują ideę Bożego Miłosierdzia.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.