Filip Pobihuszka

Ruszył remont aresztu w Nowej Soli

Gdy ruszał remont, wszystkie 33 cele były zajęte. W sumie, w nowosolskim areszcie może przebywać 114 osadzonych. Fot. Archiwum Gdy ruszał remont, wszystkie 33 cele były zajęte. W sumie, w nowosolskim areszcie może przebywać 114 osadzonych.
Filip Pobihuszka

Odświeżone zostaną cele i pomieszczenia administracji. Część załogi aresztu wciąż pracuje, ale osadzeni zaliczyli przeprowadzkę.

Cele nowosolskiego aresztu śledczego, przez najbliższe dwa miesiące będą... puste. Ale bez obaw, nie jest to efekt masowej ucieczki osadzonych. Areszt jest po prostu w remoncie. O szczegółach i zakresie prac opowiada oficer prasowy jednostki, por. Tomasz Petela.

- Prowadzone są szeroko zakrojone prace konserwacyjne, odświeżane są wszystkie pomieszczenia, zarówno cele, jak i pomieszczenia administracyjne - wyjaśnia. - Poprawione zostaną też zabezpieczenia i system ochrony - dodaje. O tym ostatnim z wiadomych względów nie będziemy się rozpisywać. Jak podkreśla por. Petela, drobniejsze prace konserwacyjno-remontowe są prowadzone na bieżąco, ale oczywiście zaludnienie cel i cykl dnia osadzonych nie pozwala na przeprowadzenie jakichkolwiek dokładniejszych prac. Dlatego na potrzeby przeprowadzenia remontu generalnego konieczne było opróżnienie cel z osadzonych. „Lokatorzy” nowosolskiego aresztu zaliczyli więc przymusową i tymczasową przeprowadzkę.

- Osadzeni zostali rozwiezieni do różnych jednostek penitencjarnych w okolicy - wyjaśnia por. Petela. - Trwało to etapami, przez ostatnie dwa tygodnie - precyzuje. Ostatnia cela została opróżniona w środę, aresztanci trafili m.in. do jednostki w Zielonej Górze.

A co z pracownikami aresztu? - Ci funkcjonariusze, którzy mieli wypracowane jakieś nadgodziny, mają wolne. Natomiast wszyscy pracownicy od spraw kadrowych czy przede wszystkim spraw kwatermistrzowskich, w dalszym ciągu są w pracy - tłumaczy rzecznik aresztu.

Prace ruszyły na początku tego tygodnia i planowo powinny potrwać przez najbliższe dwa miesiące, do końca marca. - O ile oczywiście nasi przełożeni nie wydadzą poleceń zmieniających ten termin - dodaje por. Petela.

Areszt powstał w latach 20. minionego stulecia na zapleczu sądu. Prawdopodobnie w latach 30. przeszedł modernizację. Współcześnie większe prace remontowe prowadzono w latach 1987-89 oraz w roku 2003, gdy modernizację przeszła tamtejsza kuchnia i kotłownia.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.