Jacek Bombor

Ruszyły odwierty w JSW. Chcą sprawdzić węgiel w nowym złożu ZDJĘCIA

Ruszyły odwierty w JSW. Chcą sprawdzić węgiel w nowym złożu ZDJĘCIA Fot. Mateusz Paszek
Jacek Bombor

Jastrzębska Spółka Węglowa chce dokładnie wiedzieć, jak ułożone są złoża węgla, jaka jest jego jakość, grubość pokładów. Kilka dni temu ruszyły trzy z pięciu zaplanowanych wierceń nowych powierzchniowych otworów badawczych w obszarze górniczym Bzie-Dębina 2 Zachód, gdzie dwa lata temu uruchomiono już nowy szyb – 1 Bzie..

Takie wiercenia pozwolą kopalnianym ekspertom bardzo dokładnie zbadać i przeanalizować dostęp do węgla w przyszłości zwłaszcza w kontekście uruchomienia nowej kopalni w strukturach JSW. A z nowym złożem wiążą się poważne plany.

Wiercenia do głębokości 1300 metrów

- Złoże zostało bowiem ujęte w nowej strategii JSW. By złoże „Bzie-Dębina 2-Zachód” mogło służyć rozwojowi spółki, trzeba jednak zdobyć dokładne dane dotyczące miąższości zalegających w nim pokładów węgla oraz jego jakości. Strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego – wyjaśnia Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. W czerwcu tego roku zarząd JSW podjął decyzję o wykonaniu pięciu otworów badawczych z powierzchni – każdy o głębokości 1300 metrów.

- Aby potwierdzić bardzo dobrą jakość węgla przed dotarciem do parcel eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi, konieczne jest odwiercenie powierzchniowych otworów badawczych. Wyniki pomogą nam zinterpretować budowę złoża, a także ułatwią weryfikację wytyczonych obecnie kierunków przyszłej eksploatacji – tłumaczy szczegółowo Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.

Roboty potrwają kilka miesięcy

Jak poinformowała JSW, w tym tygodniu rozpoczęto wiercenia pierwszych trzech otworów.

- Według harmonogramu, w listopadzie prace wiertnicze prowadzone będą na wszystkich pięciu otworach. Wiercenia – zgodnie z planem - mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku – wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Przypomnijmy, już dwa lata temu oddano do użytku nowy szyb I Bzie. Szyb pozwala dotrzeć do ponad 300 mln ton zasobów, co pozwoli przedłużyć żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie do 2051 roku - zakończono budowę szybu w Bziu, na tę inwestycję Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 300 mln złotych. To był pierwszy od ponad dwudziestu lat szyb głębiony na Śląsku. Szyb 1 Bzie jest już połączony z wyrobiskami Ruchu Zofiówka na poziomie 1110 metrów.

Straty po wstrząsie w Zofiówce

Dzięki temu Ruch Zofiówka zyskał niezbędne połączenie wentylacyjne, dzięki któremu będzie można bez zakłóceń prowadzić prace przygotowawcze i eksploatacyjne w nowych ścianach.

Wiercenia w nowym złożu są też istotne w kontekście planów uruchomienia na tym terenie całkiem nowej kopalni. - JSW rozważa wyodrębnienie nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód, zlokalizowane w obszarze górniczym kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. - Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton.

Nowa kopalnia miałaby w przyszłości załatać straty w produkcji węgla, jakich JSW dozna po tragicznym wstrząsie w kopalni Zofiówka, do którego doszło w maju tego roku.

Ze wstępnych szacunków wynika, że z powodu tąpnięcia produkcja węgla w Zofiówce będzie mniejsza w tym roku o 380 tysięcy ton.

Jacek Bombor

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.