Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Magdalena Nowacka-Goik

"Rutka" Zbigniewa Białasa - „Spalą mnie...a ja jeszcze (..) nie umarłam

Zbigniew Białas Zbigniew Białas
Magdalena Nowacka-Goik

Dzisiaj na Warszawskich Targach Książki, odbędzie się przedpremierowa prezentacja powieści „Rutka”, pióra Zbigniewa Białasa, zagłębiowskiego pisarza. Inspiracją stał się Pamiętnik Rutki Laskier, 14-letniej Żydówki z Będzina. Oficjalna premiera 23 maja

Spalą mnie...a jeszcze przecież nie umarłam...”. To jedne z ostatnich myśli 14-letniej Rutki Laskier, wiezionej na taczce do krematorium. Czy faktycznie tak myślała? Tego nie wiemy. Książka Zbigniewa Białasa, chociaż inspirowana prawdziwymi zapiskami nastolatki z Będzina, jest - mimo wszystko-literacką fikcją. Ale opartą na faktach. Tak, wiemy, że Rutka zginęła w ten sposób, bo udało się to ustalić, na podstawie zeznań innej więźniarki. I jak podkreśla sam autor - podobieństwo postaci i sytuacji nie jest przypadkowe.

Będzin w słowach kolorowych i czarno-białych

Kiedy Zbigniew Białas zabierał się do pisania książki, której akcja toczy się w Będzinie z czasów Holokaustu, w oparciu o ujawnione i opublikowane w 2006 roku zapiski dziewczynki, myślał początkowo o epickiej, wielkiej powieści. W trakcie pisania zmienił jednak zdanie. Powstała około 120-stronnicowa powieść kameralna. Wyciszona, pełna symboliki. Tak, to hołd dla Rutki i innych młodych ludzi. Ale bez patosu, bez wielkich słów i epatowania drastycznymi opisami.

Książka gatunkowo łączy w sobie kronikę, reportaż i powieść psychologiczną. Oczywiście jest tu też warstwa historyczna, ale tak naprawdę to nie jest powieść o Będzinie z czasów II wojny światowej, a raczej o ludziach, zwyczajnych, a jednak gdzieś zapamiętanych.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Nowacka-Goik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.