Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków i 80 urodziny Maksymiuka

Czytaj dalej
ALEK

Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków i 80 urodziny Maksymiuka

ALEK

Koncert „Maksymalnie..... Górecki” w Rybniku uświetnił 20-lecie istnienia Towarzystwa im. Braci Szafranków i 80 rocznicę urodzin znakomitego dyrygenta i kompozytora Jerzego Maksymiuka. W trakcie wydarzenia uhonorowana została wybitna pianistka Lidia Grychtołówna.

Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków i 80 urodziny Maksymiuka

Wydarzenie odbyło się we wtorek i zwieńczyło 4 Festiwal Muzyczny im. H. M. Góreckiego
„U źródeł sławy”. Na scenie zobaczyć można było Filharmonię Rybnicką pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz grającego na fortepianie Norberta Prudla.

W trakcie koncertu Złotą odznaką honorową za zasługi dla województwa śląskiego uhonorowana została urodzona w Rybniku pianistka prof. Lidia Grychtołówna. Ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego odznaka przyznawana jest za całokształt działalności osobom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. W ten wyjątkowy sposób doceniono zasługi Lidii Grychtołówny dla promocji województwa śląskiego na szerokim forum. Wyróżnienie laureatce wręczył Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik w towarzystwie Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery i Starosty Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca.

Podczas koncertu „Maksymalnie..... Górecki” jubileusz 20-lecia istnienia świętowało Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków. Powołane w 1996 r. Towarzystwo było odpowiedzią rybnickiego środowiska muzycznego na rok wcześniejszą likwidację rybnickiej orkiestry filharmonicznej. Wydarzenie było okazją do podziękowania Towarzystwu za zaangażowanie w zakresie animowania życia kulturalnego Rybnika oraz upowszechniania kultury muzycznej. W sposób szczególny wyróżnia się tutaj reaktywacja Filharmonii Rybnickiej, która rozsławia Rybnik, kontynuując wspaniałe tradycje Filharmonii „ROW”.

Podczas koncertu uczczono też 80 urodziny znakomitego dyrygenta, kompozytora, pianisty
i promotora muzyki współczesnej Jerzego Maksymiuka. W przekazanych artyście gratulacjach prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślał, że dzięki wyjątkowym na skalę światową osiągnięciom jest on dla wielu osób wzorem do naśladowania i świadectwem tego, że wytężona praca, cierpliwość oraz konsekwencja w działaniu przynoszą wspaniałe efekty.

Program artystycznego spotkania obejmował następujące utwory: Jerzy Maksymiuk – Dedykacje na orkiestrę smyczkową (2013), Henryk M. Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op.40, Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op.36.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

ALEK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.