Rybnik kontra poczta. Miasto mogło stracić nawet 2 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Piotr Chrobok

Rybnik kontra poczta. Miasto mogło stracić nawet 2 mln zł

Piotr Chrobok

Rybnik kontra poczta. Miasto mogło stracić nawet 2 mln zł. Czy Rybnik poda do sądu Pocztę Polską? Zdaniem urzędum firma popełniła "rażące niedbalstwo" i nie dostarczyło do ministerstwa w Warszawie na czas superważnej przesyłki.

Blisko dwa miliony złotych z powodu jednodniowego naruszenia terminu przez Pocztę Polską może stracić Rybnik. Miasto starało się o dofinansowanie do projektu pod nazwą Inteligentne rozwiązania w polityce senioralnej w Rybniku. Wniosek został jednak odrzucony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Powodem było przekroczenie terminu na złożenie, który upływał 26 października 2018 roku. Sęk jednak w tym, że przesyłka dotarła do ministerstwa po terminie nie jest winą miasta. Wniosek został wysłany przez rybnicki magistrat trzy dni wcześniej, 23 października.

Przesyłka dotarła dopiero po 4 dniach

Jak doszło do tej sytuacji? Miasto skorzystało z usługi Pocztex Expres 24, oferowanej przez Pocztę Polską. Jak sama nazwa usługi wskazuje, przesyłka miała zostać doręczona w ciągu 24 godzin. Dlaczego więc nie dotarła? Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że przesyłka dotarła do bazy w Warszawie dopiero 25 października. Na doręczenie do odbiorcy czekała jednak kolejne dwa dni. Przesyłka została doręczona więc 27 października, o jeden dzień za późno.

Nie tylko Rybnik poszkodowany

- Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Miasta Rybnik. Dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić zaistniałą sytuację - tłumaczy Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Rybnik nie jest jedynym miastem, które z powodu zbyt późnego dostarczenia przesyłki może stracić dofinansowanie. Z tych samych przyczyn dotacji nie otrzymały także Gminy Świdnica, Brodnica, Myszków, Białobrzegi oraz Jelenia Góra. Być może sprawa nie jest jeszcze do końca przegrana.

Miasto podjęło kroki, by wniosek został ponownie rozpatrzony i wystosowało do ministerstwa stosowne pismo. Wina za niedotrzymanie terminu nie leży bowiem po jego stronie, a Poczty Polskiej.
- W odpowiedzi na odrzucenie wniosku uprzejmie proszę o ponowną, pozytywną weryfikację formalną wniosku o dofinansowanie Inteligentnych rozwiązań w polityce senioralnej w Rybniku złożonego w ramach II etapu konkursu Human Smart Cities, doręczonego z jednodniowym naruszeniem terminu - pisze w piśmie prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Ministerstwo zrozumie?

Swoją prośbę motywuje faktem, iż jednodniowe naruszenie terminu złożenia wniosku wynikło z rażącego niedbalstwa operatora pocztowego Poczty Polskiej. Wnioskodawca natomiast zachował należytą staranność gdyż wniosek został nadany za pośrednictwem poczty kurierskiej Poczty Polskiej (Pocztex) na trzy dni przed upływem wyznaczonego przez Państwo terminu składania wniosków. Wnioskodawca nadając wniosek skorzystał z usługi w postaci Pocztex-u Expres 24, który gwarantuje dostarczenie przesyłki w terminie 24 godzin. Pomimo powyższego obowiązku Poczty Polskiej przesyłka była doręczana przez 4 dni robocze - czytamy w wystosowanym przez prezydenta Kuczerę piśmie. Miasto przygotowało się również na ewentualne odrzucenie pisma przez Ministerstwo. W przypadku braku przychylenia się do naszej prośby ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, rozważamy wyciągniecie skutków prawnych wobec Poczty Polskiej na drodze sądowej - zapowiada Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta.

Chcieli sfinansować program dla seniorów w Rybniku

Projekt, który przygotowało miasto zakładał zapewnienie kompleksowego wsparcia dla osób starszych, aby włączyć ich w życie miasta: kulturalne, społeczne. W efekcie chodzi o to, by osoby najstarsze mogły mieszkać we własnym środowisku, a nie w zamkniętych placówkach opiekuńczych. - W ramach projektu zaplanowano także połączenie idei co-housingu idei współzamieszkiwania, osób starszych z zastosowaniem najnowszych rozwiązań w systemie opieki, na przykład teleopieka oparta o „system trzech guzików” - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku. Ponadto w jednym z etapów przewiduje wyremontowanie mieszkania komunalnego w centrum miasta, które będzie wyposażone w najnowocześniejsze systemy i urządzenia ułatwiające życie seniorom. Mieszkanie ma być w jak największym stopniu bezobsługowe i tanie w eksploatacji.

Piotr Chrobok

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.