Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo

Aleksander Król

W związku z bardzo złą jakością powietrza na terenie miasta Rybnika (stężenie pyłu zawieszonego ponad 1000 % normy) prezydent Piotra Kuczera podjął decyzję, że dziś od godziny 10 (poniedziałek, 9.01.2017 r.) oraz jutro (wtorek, 10.01.2017 r. ) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ jest bezpłatny.

Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo

Tak źle jeszcze nie było. Jakość powietrza w Rybniku jest dziś fatalna. Z powodu smogu w Rybniku prezydent Piotra Kuczera podjął decyzję, że dziś od godziny 10 (poniedziałek, 9.01.2017 r.) oraz jutro (wtorek, 10.01.2017 r. ) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ jest bezpłatny.

- W związku z alarmem smogowym przypominamy, że zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu - przypomina Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Oddychamy trucizną. Rybnik smogową stolicą Europy [CZYTAJ WIĘCEJ]

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

Zwracamy się z apelem do mieszkańców o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!

Jak być na bieżąco z poziomem zanieczyszczenia powietrza? Skąd czerpać informacje na temat aktualnego stanu jakości powietrza w mieście? Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza (największa ilość w kraju). Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z przesunięciem czasowym wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych.

Wszystkie wyniki pomiarów znajdują się na stronie Śląskiego Systemu Monitoringu Powietrza: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/ .

Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza na stronie internetowej znajduje się zakładka System Prognoz Jakości Powietrza: http://spjp.katowice.pios.gov.pl/, w którym podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę (tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.