Aleksandra Gajewska-Ruc

Rynek będzie jak z obrazka

W zeszłym roku rynek został wyremontowany. Krótko potem pod maszyną budowlaną zapadła się płyta fontanny, ale już jest naprawiona. Teraz atrakcją rynku Fot. Urząd Miasta W zeszłym roku rynek został wyremontowany. Krótko potem pod maszyną budowlaną zapadła się płyta fontanny, ale już jest naprawiona. Teraz atrakcją rynku ma być kamienny lew. W tle mural.
Aleksandra Gajewska-Ruc

Kamienny lew - zdrój i mnóstwo kwiatów - to nowe pomysły na rynek i ratusz. Na brzydkiej elewacji bloku pojawi się mural nawiązujący do dawnej kamienicy.

Jacek Olejniczak, mieszkaniec Skwierzyny, mówi, że rynek po remoncie bardzo mu sie podoba. - Fontanna jest wspaniała! Już teraz cieszy oczy, a jeszcze większą atrakcją będzie latem. W upalne dni można się będzie przy niej ochłodzić i orzeźwić. Spacerowanie po tak pięknym rynku to prawdziwa przyjemność - mówią mieszkanki Skwierzyny, Bożena Rajtar i Halina Cieplińska. Mamy dla nich dobrą wiaodmość: to nie koniec zmian w centrum.

- W drugiej połowie maja budynek ratusza zostanie ukwiecony roślinami, a przy fontannie stanie sześć betonowych donic - mówi burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia. 24 witryny okienne siedziby miejskich władz ozdobione zostaną m. in. czerwonymi pelargoniami zestawionymi z zielonymi ipomeami. Pełna uroku zieleń pojawi się też w solidnych donicach, które staną wokół fontanny. Zakwitną w nich rośliny z gatunku canna, kocanka włochata, ipomea oraz dalia. Będzie je można podziwiać z bliska, bo przy każdej donicy zostanie ustawiona betonowa kostka, która oprócz ozdoby będzie spełniała funkcję wygodnej ławeczki.

- Opracowaniem koncepcji wykonywano w porozumieniu z architektem krajobrazu, a realizacją zajmie się firmie specjalizująca się w kształtowaniu przestrzeni publicznej - zapewnia burmistrz.

Kolejną atrakcją rynku ma być kamienny lew, zdrój wodny nawiązujący do herbu Skwierzyny. Ufundowany zostanie przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Skwierzynie w ramach kampanii zachęcającej do picia surowej wody.

- Bardzo mnie to cieszy, bo mam sentyment do rynku. Podoba mi się zwłaszcza pomysł z lwem. Będzie można się napić chłodnej wody - mówi pani Bożena.

Na ścianie bloku wielorodzinnego sąsiadującego z rynkiem jeszcze tego lata powstanie mural przedstawiający kamienicę, jaka stała na starówce przed wojną. - Ma to być namiastka dawnej starówki - mówi włodarz.
Rynek w Skwierzynie został zniszczony przez rosyjskie wojsko na początku lutego 1945 r. Ruiny spalonych kamienic wyburzono w latach 70.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.