Rynek dóbr luksusowych to nie tylko auta, biżuteria i alkohol

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Rynek dóbr luksusowych to nie tylko auta, biżuteria i alkohol

Dorota Niećko

Rynek dóbr luksusowych i to, ilu Polaków zarabia tyle, że są odbiorcami usług i dóbr luksusowych, za rok 2018 zmierzyła firma doradcza KPMG. To już dziewiąta edycja raportu.

Opublikowano go w grudniu 2018 (dane za rok 2018 są zatem jeszcze szacunkowe). Zaś kondycję 100 największych na świecie producentów dóbr luksusowych na podstawie osiąganych przychodów zanalizowała firma Deloitte w raporcie „Global Powers of Luxury Goods 2018. Shaping the future of the luxury industry”, opublikowanym latem 2018. O kim zatem mówimy?

Według ekspertów KPMG, w 2018 roku Polaków, o których można powiedzieć, że zarabiają co najmniej dobrze, było 1,3 mln. Zaś ich dochody w sumie wyniosły 284 mld zł. W ciągu najbliższych 4 lat takich osób będzie już 1,6 mln, a ich łączny dochód wyniesie ponad 381 mld zł. Do blisko 62 tys. zwiększyła się liczba Polaków należących do kategorii HNWI, czyli posiadających majątek netto powyżej 1 mln dolarów. - Polaków posiadających majątek netto powyżej 1 mln dolarów w 2018 roku w Polsce było 61,6 tys. - o 4,6 tysiąca więcej niż w 2017 roku - komentuje raport Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce. - W związku z wprowadzeniem nowego podatku dla zarabiających rocznie powyżej 1 mln zł, warto wspomnieć, że w 2017 roku w Polsce takie dochody uzyskiwało ponad 23 tys. osób. Zdecydowaną większość podatników w tej grupie, bo aż 21,3 tys., stanowili przedsiębiorcy lub samozatrudnieni, którzy płacą 19-proc. podatek liniowy - dodaje Marczak. I jeszcze kilka danych: w 2017 roku blisko 195 tys. Polaków zarabiało miesięcznie powyżej 20 tys. zł brutto, a miesięczne dochody powyżej 50 tys. zł osiągało 50 tys. osób. Największa liczba bardzo bogatych Polaków zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i śląskie.

Gdzie wydać te pieniądze? Top 10 koncernów z branży towarów luksusowych

Przeanalizowali to eksperci z firmy Deloitte. I okazało się, że 10 największych firm branży towarów luksusowych wygenerowało 47 proc. sprzedaży pierwszej setki tego zestawienia. Koncerny z pierwszej dziesiątki to: LVMH - Louis Vuitton Moët Hennessy (Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Celine, Loewe czy Marc Jacobs, Sephora, Dom Perignon i Moët & Chandon) (1. miejsce), Estee Lauder Companies Inc. (2), Compagnie Financiere Richemont (nr 3, działa w sektorze luksusowych zegarków, biżuterii, dóbr skórzanych i odzieżowym, Mont Blanc, Van Cleef & Arpels, Dunhill, Cartier, Chloe), Luxottica Group (m.in. Ray-Ban), Kering SA (Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta), L’Oreal Luxe (Lancome, Biotherm), Swatch Group (Longines, Omega), Ralph Lauren Corporation, PVH Corp. (Tommy Hilfigier, Calvin Klein). Pierwszą dziesiątkę zamyka Chow Tai Fook Jewellery z Hongkongu (biżuteria). Nie ma tu nowych graczy w porównaniu z wcześniejszym raportem firmy Deloitte. Wiemy też z niego, że segment kosmetyków i perfum to najlepiej zarabiający sektor ze wzrostem sprzedaży o 7,6 procent. I że firmy produkujące biżuterię i zegarki odnotowały najniższy wskaźnik wzrostu, tracąc 4 proc. sprzedaży. A także że firmy z Chin, Hongkongu, Szwajcarii i Niemiec odnotowały spadek sprzedaży o około 4 proc.

Millenialsi z Chin i Bliskiego Wschodu i ich karty kredytowe

Największy udział w sprzedaży dóbr luksusowych miała Francja. Najważniejszy zaś wniosek z raportu jest taki, że marki luksusowe zmieniają swój model działalności, aby dostosować się do oczekiwań młodszych klientów i konsumentów z rynków wschodzących. W 2018 roku za ponad połowę globalnej sprzedaży ubrań oraz butów odpowiadały rynki w Azji, Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Coraz większego znaczenia nabiera również aktywność producentów i sprzedawców dóbr luksusowych w mediach społecznościowych.

- Kondycja branży dóbr luksusowych zależy od wielu czynników, w tym również geopolitycznych, które mają ogromny wpływ na turystykę - komentuje Wojciech Górniak, dyrektor, lider obszaru strategii i transformacji cyfrowych oraz zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich Deloitte. - Jednak przewidujemy, że sektor ten będzie osiągał coraz lepsze wyniki, tym bardziej że w ostatnich miesiącach producenci i sprzedawcy dóbr luksusowych zrobili wiele, by przekonać do siebie młodszych konsumentów - dodaje Górniak.

Dotychczas działalność marek luksusowych koncentrowała się na Europie i USA. Jednak w ostatnich latach ich uwaga kierowana jest również na rynki wschodzące. Wzrosty sprzedaży w tym sektorze są napędzane przede wszystkim przez mieszkańców Chin oraz krajów Bliskiego Wschodu.

A zatem - millenialsi. To nimi koncerny z branży dóbr luksusowych zainteresowani są najbardziej. A tylko w Chinach mieszka ich 400 mln. Do 2025 r., wedle szacunków Deloitte, przedstawiciele generacji Y i Z będą stanowić ponad 40 proc. klientów sklepów z dobrami luksusowymi. A jeszcze w 2016 stanowili 30 procent klientów. W przeciwieństwie do reprezentantów pokolenia Baby Boomers (czyli ludzi urodzonych w latach 1946-1964), wielu millenialsów ma coraz większe wymagania, lubi komfort. Pokolenie to spędza dużo czasu w internecie, posługuje się aplikacjami i często robi zakupy online.

Czy nabywcy dóbr i towarów luksusowych mieszkają w Polsce? W 2017 roku blisko 195 tysięcy Polaków zarabiało miesięcznie powyżej 20 tysięcy złotych brutto, powyżej 50 tys. zł - 50 tysięcy osób. Największa liczba bardzo bogatych Polaków zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i śląskie. Do blisko 62 tys. zwiększyła się liczba Polaków należących do kategorii HNWI, z majątkiem netto powyżej 1 mln dolarów. Wraz ze wzrostem bogactwa Polaków stale rozwija się też rynek dóbr luksusowych, którego szacunkowa wartość w 2018 roku wzrosła o blisko 14 proc. rok do roku i osiągnęła poziom 24 miliardów złotych.

Najszybciej rozwijającymi się segmentami rynku dóbr luksusowych są natomiast u nas biżuteria i zegarki, samochody luksusowe i premium oraz alkohole. Tak wynika z najnowszej edycji raportu KPMG w Polsce pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” z grudnia 2018 roku.

W najbliższych latach ma przybywać Polaków, których majątek netto będzie wart co najmniej milion dolarów. Takich ludzi określa się jako HNWI (ang. high net worth individuals). Skrót ten oznacza grupę najbogatszych osób, posiadających majątek netto przekraczający właśnie 1 mln dolarów. Większość z HNWI w Polsce (88 proc.) stanowią osoby z majątkiem do 5 mln dolarów. Aktywa o wartości powyżej 50 mln dolarów posiada 359 osób, a 17 Polaków ma majątek o wartości większej niż 500 mln dolarów.

To dużo czy mało? Na tle innych europejskich krajów Polska charakteryzuje się niewielką liczbą obywateli należących do kategorii HNWI - to u nas zaledwie 0,16 proc. populacji. W Wielkiej Brytanii i Niemczech jest ponad 2 mln HNWI, a we Włoszech blisko 1,4 mln! - W Polsce wyższa klasa średnia dopiero się tworzy - mówi Andrzej Marczak z KPMG w Polsce.

Na dobra luksusowe wydaliśmy w Polsce w 2018 roku 24 miliardy złotych

Całkowita wartość majątku zgromadzonego przez Polaków na koniec II kwartału 2018 roku wyniosła 1 990 mld zł.

Gdzie mieszkają zamożni? Niespodzianki nie ma. Na Mazowszu, a głównie - w Warszawie. W 2017 roku Mazowsze zamieszkiwało blisko 56 tys. osób zarabiających powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie. Drugie miejsce pod względem liczby bardzo bogatych Polaków zajmuje województwo wielkopolskie - ponad 50 tys. zł brutto miesięcznie zarabiało 5,5 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazło się województwo śląskie, zamieszkiwane przez 5,3 tys. bardzo bogatych Polaków.

Według szacunków KPMG, wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce jeszcze wzrośnie. Zgodnie z szacunkami, do 2023 roku może osiągnąć wartość przekraczającą 39 mld zł. Całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w 2018 roku szacowana jest na 23,9 mld zł, a więc o 13,8 proc. więcej niż w 2017 roku.

Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce niezmiennie od lat pozostają samochody marek premium oraz luksusowe, które stanowiły 13,5 proc. rejestracji wszystkich samochodów osobowych w trzech kwartałach 2018 r. Wartość tego segmentu w 2018 szacowana jest na 15,5 mld zł. Prognozowana w całym 2018 roku liczba rejestracji nowych aut marek premium to 76,3 tys. sztuk, a marek luksusowych 251 sztuk, wobec 189 w 2017 roku.

Drugim największym segmentem rynku dóbr luksusowych jest segment luksusowej odzieży i akcesoriów. Jego wartość szacowana jest na prawie 2,9 mld zł, co oznacza wzrost o 7,2 proc. w stosunku do 2017 roku. Luksusowa odzież i akcesoria stanowią zaledwie 7 proc. całego rynku odzieży w Polsce - czyli trzykrotnie mniej niż we Włoszech lub Francji. Szacowana wartość rynku w Polsce w tej kategorii w 2023 roku przekroczy 4 mld zł.

Segment alkoholi luksusowych to mała, ale cenna część rynku. W zeszłym roku zanotowano wzrost na poziomie 9,7 proc. Wartość rynku - blisko 1,2 mld zł w 2018 roku. Segment luksusowych alkoholi stanowi mniej niż 2 proc. całego rynku alkoholi, którego wartość szacowana jest na 62,5 mld złotych.

Rynek luksusowej biżuterii i zegarków wzrósł o 10,2 proc., osiągając poziom 723 mln zł w 2018 roku. Do 2023 wartość tego sektora według szacunków wyniesie 1,2 mld zł. Dwie trzecie tego rynku to biżuteria, a 80 proc. luksusowych zegarków to zegarki męskie.

Rynek luksusowych kosmetyków i perfum, podobnie jak segment luksusowej biżuterii i zegarków, stanowi dość niewielki segment rynku dóbr luksusowych, ale odznacza się coraz większą dynamiką wzrostu. Według szacunków, wartość rynku w 2018 roku wyniosła 650 mln zł. Największy udział w tej kategorii mają perfumy, które stanowią prawie 60 proc. całego rynku luksusowych kosmetyków i perfum. Dla porównania, wartość tego segmentu we Francji jest około 17 razy większa.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.