Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekt dopiero wiosną, bo liście opadły z drzew

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekt dopiero wiosną, bo liście opadły z drzew

Justyna Przybytek

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy! Do 20 grudnia budowlańcy opuszczą plac Kwiatowy, jeden z trzech placów składających się na nowy rynek w Katowicach. Sam plac jest już gotowy, ale trwają prace wykończeniowe w trzech pawilonach kwiatowych i gastronomicznych. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Rynek w Katowicach: Plac Kwiatowy gotowy, ale efekty dopiero wiosną.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NIESAMOWITE NOCNE ZDJĘCIA KATOWIC Z LOTU PTAKA

- Wewnątrz trwa malowanie, tynkowanie, kończona jest glazura i terakota. Te prace potrwają do 20 grudnia – zapewnia Wojciech Pałczyński, z firmy NDI, która jest generalnym wykonawcą inwestycji. Po zakończeniu tych prac plac Kwiatowy będzie już skończony. Posadzka jest z granitu z RPA, kaskadowa fontanna – na zimę opróżniona z wody – obłożona granitem z Hiszpanii, zaś schody wokół placu – z betonu architektonicznego – podświetlone na kolorowo. Zasadzono też drzewa na placu – wszystkie to surmie – ale ich korony kilka tygodni temu straciły liście. Całość wciąż jest ogrodzona płotem.

JAK MAJĄ WYGLĄDAĆ KATOWICE WEDŁUG NOWEGO PREZYDENTA?
MARCINKRUPA: KATOWICE NIE POTRZEBUJĄ REWOLUCJI. PLANUJĘ OTWARCIE NA MIESZKAŃCÓW

- Po 20 grudnia, jeśli urząd miasta podejmie decyzję, że chce otworzyć tę przestrzeń i będzie ją utrzymywał zimą, to usuniemy ogrodzenie placu, jeśli takiej decyzji nie będzie, zamienimy po prostu ogrodzenie na siatkę, aby się nie przewracało – tłumaczy Pałczyński.

Prawie gotowy jest też plac Teatralny. Powiększony, z nową nawierzchnią, ale wciąż pusty, bo brakuje małej architektury i oświetlenia w posadzce.

- Oświetlenie w led, w posadzce dookoła placu będziemy wykonywali od przyszłego tygodnia. A mała architektura? Jeśli zamawiający (miasto – przyp. Red.) wskaże, jakie donice chce tu postawić, to też je wykonamy – wyjaśnia Pałczyński.

Po zakończeniu prac na obu placach, roboty skoncentrują się na trzecim. Powstanie w okolicy banku ING, na nowo wybudowanym i przykrytym korycie Rawy. Na tej przestrzeni ma się pojawić sporo drzew w tzw. strefie relaksu, będzie tu sztuczne koryto Rawy, głębokie na 40 centymetrów, jeszcze do niedawna była też mowa o siłowni pod chmurką, ale nagle z projektów wyparowała. Na razie prace wstrzymują sieci teletechniczne, budowlańcy wyciągnęli je przy okazji przebudowy rzeki Rawy i planują położyć dla nich nowy tunel.

- Konstrukcja sztucznego koryta Rawy będzie budowana już w przyszłym roku – dodaje Pałczyński. Ten plac podobnie jak dwa pozostałe zostanie wyłożony granitem, ale nie wszędzie na szczęście, nie zabrukowane pozostaną przestrzenie zielone.

Urządzanie trzeciego placu ma się zakończyć, jak mówi Pałczyński w lipcu, albo sierpniu 2015 roku.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.