Rząd chce walczyć ze smogiem. Zapomniał o śląskich miastach. To walka ze smogiem, czy raczej polityka?

Czytaj dalej
Fot. tomasz czachorowski
Aleksander Król

Rząd chce walczyć ze smogiem. Zapomniał o śląskich miastach. To walka ze smogiem, czy raczej polityka?

Aleksander Król

Nowy program antysmogowy rządu pomija duże miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Tak się składa, że właśnie takie miasta są dominują na Górnym Śląsku.

W nowym rządowym programie antysmogowym pominięto największe miasta województwa śląskiego. Śląsk jest oburzony!

W dniu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska złamała unijne przepisy o normach czystości powietrza, co otwiera drogę do nałożenia na nasz kraj nawet 4 miliardów złotych kary, premier Mateusz Morawiecki natychmiast zapowiedział wprowadzenie pilotażowego, antysmogowego programu termomodernizacji. Problem w tym, że w programie mają uczestniczyć jedynie 22 z aż 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, znajdujących się na liście Światowej Organizacji Zdrowia. Do programu mają wejść jedynie te poniżej 100 tysięcy mieszkańców, a więc nie „załapie się” m.in. Rybnik, mimo że to czwarte najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie! Pieniędzy z najnowszego rządowego programu na termomodernizację i walkę ze smogiem mają nie zobaczyć też Katowice, Sosnowiec, Gliwice, czy Bielsko-Biała (wszystkie powyżej 100 tys. mieszkańców). Śląsk nie kryje oburzenia!

- Zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy, poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków. Po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – mówił premier Morawiecki, dodając, że walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Niestety zapomniano o tych, którzy duszą się najbardziej. W Rybniku odebrano to jako skandal.

- Rybniczanie nie będą mogli ubiegać się o środki na termomodernizację domów z rządowego programu STOP SMOG, choć mają najgorsze powietrze w Europie - pisał na gorąco na swoim profilu na Facebooku Marek Krząkała, poseł PO. Z kolei Piotr Kuczera, prezydent Rybnika zapowiedział, że będzie walczył o to, by Rybnik znalazł się w nowym programie rządowym. - Będę dążył do wyjaśnienia tej sytuacji, jestem otwarty na każdą formę dialogu w tym temacie. Zdrowie mieszkańców Rybnika jest równie ważne, co mieszkańców innych miast - mówi nam Piotr Kuczera.

W podobnym tonie wypowiada się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.- Decyzja rządu jest dla nas niezrozumiała, dlaczego pominięto w programie duże miasta, które szczególnie mocno borykają się ze smogiem. Liczymy na to, że nie jest to ostatnie słowo w tej kwestii – mówi Chęciński.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.