Rząd dopłaci do kredytów hipotecznych tym, którzy kupują mieszkania. Znamy warunki!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Przemysław Zańko

Rząd dopłaci do kredytów hipotecznych tym, którzy kupują mieszkania. Znamy warunki!

Przemysław Zańko

Nie mając oszczędności na wkład własny, wkrótce i tak będzie można dostać kredyt na mieszkanie. Rząd przyjął projekt ustawy, która od 2022 r. ułatwi mniej zamożnym osobom zakup M. Przewidziano też dodatkowe pieniądze dla tych, którym w trakcie spłaty kredytu powiększy się rodzina.

Część osób chcących kupić mieszkanie ma problem z uzyskaniem kredytu, ponieważ nie są w stanie odłożyć pieniędzy na wkład własny. To często osoby o stabilnych zarobkach, mające zdolność kredytową, które jednak nie mogą sobie pozwolić na jednorazowe wyciągnięcie z portfela kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przygotowaniu jest jednak ustawa, która ma takim osobom pomóc. Ma ona wejść w życie pół roku po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli w 2022 r. (dokładniejsza data nie jest znana).

Nowe rozwiązanie to możliwość uzyskania kredytu bez wkładu własnego dzięki tzw. gwarancji bankowej. Państwo pokryje koszt wkładu własnego dla części kredytobiorców, dzięki czemu osoby te będą mogły zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Z gwarancji bankowej będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub całkowicie niepełnosprawne.

Jakie będą warunki gwarancji bankowej?

W roku wnioskowania o kredyt młodszy z małżonków nie może mieć więcej niż 40 lat. Tego wieku nie może też przekraczać wnioskujący o kredyt samotny rodzic.

Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej, a więc odpowiednio wysokich zarobków. Państwo pokryje do 20 proc. kwoty kredytu (ale nie więcej niż 100 tys. zł).

- Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić - wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.

Na spłatę zaciągniętego kredytu będzie minimum 15 lat. Kredyt objęty gwarancją będzie udzielany wyłącznie w złotówkach i wyłącznie na nieruchomości w Polsce. Będą go oferować banki, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt można będzie przeznaczyć na następujące cele:

[lista]
[*]zakup mieszkania lub domu,
[*]zakup działki na cele budowlane,
[*]budowę domu jednorodzinnego,
[*]wkład budowlany./lista]

Osoba chcąca skorzystać z gwarancji (w przypadku małżeństw - obie osoby) nie może posiadać domu ani mieszkania, jak również spółdzielczego prawa do domu lub mieszkania. Według „Dziennika Gazety Prawnej” gwarancje będą dostępne do 31 grudnia 2030 r.

Spłata rodzinna, czyli dopłaty do kredytów

Jeśli w trakcie spłaty kredytu bez wkładu własnego (z gwarancją bankową) rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, BGK spłaci część kredytu:

Z tego rozwiązania, nazwanego spłatą rodzinną, skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania albo domu.

Mieszkania z limitem cenowym

Warto wiedzieć, że wprowadzony zostanie górny limit ceny nieruchomości, jaką można nabyć na kredyt z gwarancją.

- Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m kw. nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu - czytamy w Polskim Ładzie.

Oznacza to, że jeśli rodzina wybierze zbyt drogą nieruchomość, straci szansę na gwarancję kredytową. Ma to zapobiec kupowaniu w ramach programu luksusowych mieszkań. Nie wiadomo jeszcze, jaki dokładnie będzie wspomniany limit ceny metra kwadratowego. Na razie podano, że będzie on zależał od:

Dodatkowo w razie potrzeby limity będzie mogła zmienić Rada Ministrów.

Bony mieszkaniowe w 2023 r.

Planowana jest jeszcze jedna forma pomocy przy zakupie - bon mieszkaniowy. Będzie to jednorazowa kwota wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na potrzeby mieszkaniowe. Przewiduje się dwa warianty bonu.

Bon społeczny przeznaczony jest dla osób o zbyt niskich zarobkach, by uzyskać kredyt w banku - zarówno samotnych, jak i par oraz rodzin z dziećmi. W tym przypadku można będzie uzyskać do 40 tys. zł.

Drugi typ bonu - bon rodzinny - pozwoli otrzymać do 100 tys. zł i jest przeznaczony dla osób z co najmniej trójką dzieci lub osobą niepełnosprawną. Przy obu typach bonu warunkiem jest nieposiadanie prawa do domu ani mieszkania.

Przemysław Zańko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.