Rząd nie chce metropolii. Jest jeden wyjątek, ten na Śląsku i w Zagłębiu

Czytaj dalej
Fot. arc.
Marcin Zasada

Rząd nie chce metropolii. Jest jeden wyjątek, ten na Śląsku i w Zagłębiu

Marcin Zasada

Dobre wieści na temat metropolii z obozu rządowego, na razie nieoficjalne. Ministerstwo zdąży z rozporządzeniami przed 30 kwietnia?

Rząd PiS nie chce metropolii, na pewno nie tyle, ile projektowała uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa. Ale jest wyjątek - śląski i to dla nas dobra wiadomość. Jest jeszcze lepsza - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prawdopodobnie upora się z wydaniem aktów wykonawczych, które umożliwią powołanie Metropolii Silesia, mamy nadzieję, że z początkiem 2017 r.

To wszystko na razie nieoficjalne informacje, a właściwie ich strzępki, bo od wyborów ani premier Beata Szydło, ani szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie dali żadnej gwarancji, że związek metropolitalny na Śląsku i w Zagłębiu powstanie. Właściwie jedynym konkretem pozostaje zeszłoroczne podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę i skierowanie sprawy przez premier Szydło do resortu spraw wewnętrznych. Wiele natomiast mówi nam konflikt o metropolię w Bydgoszczy i Toruniu, w którym ambicje obu ośrodków mogą przekreślić szanse na integrację aglomeracji.

Niedawno bydgoskie media cytowały wypowiedź posłanki Anny Sobeckiej, która oświadczyła, że Mariusz Błaszczak, szef MSW, zapewnił ją o koniecznych zmianach w ustawie „w ciągu kilku tygodni”. - Ustawa metropolitalna w obecnym kształcie nie utrzyma się - ocenił Błaszczak.

Toruński poseł Krzysztof Ardanowski powiedział z kolei, że rząd jest przeciwny metropoliom. Wszystkim oprócz jednej. Tej na Śląsku. Ciekawie brzmi również stanowisko Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego, po lutowym spotkaniu wojewodów w ministerstwie. - Większość wojewodów skłaniała się ku opinii, że jest to ustawa tylko dla Śląska. Zgadzają się wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że bez tej ustawy Śląsk nie będzie się rozwijał i dla niego jest to rozwiązanie najlepsze. Jeśli chodzi o inne obszary, sprawa jest już dyskusyjna - powiedział.

Te opinie potwierdza śląski poseł PiS Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji: - Kilka dni temu rozmawiałem o ustawie metropolitalnej z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem z MSWiA. Potwierdził, że trwają prace nad rozporządzeniami, co dla Śląska oznacza dobre wieści. Z drugiej strony jednak - i to odrębna rzecz - pozostaje kwestia nowelizacji tej ustawy, by zdecydowanie podnieść poprzeczkę ludnościową przy tworzeniu metropolii - powiedział Polaczek.

Data graniczna na wydanie rozporządzenia, by metropolia powstała w 2017 r., to 30 kwietnia. Więcej o pomysłach na metropolię w jutrzejszym wywiadzie DZ z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.