Rząd powoła nową akademię wojskową

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Damian [email protected]

Rząd powoła nową akademię wojskową

Damian [email protected]

W Sejmie rozpoczęły się prace zmierzające do utworzenia Akademii Sztuki Wojennej. Zastąpi ona Akademię Obrony Narodowej.

AON jest najwyższej rangi cywilno-wojskową szkołą wyższą w Polsce. Odpowiada za szkolenie profesjonalnych kadr dla Wojska Polskiego. Edukowani są zarówno wojskowi, jak i cywile.

- Od 1 października 2016 r. zacznie działać w Warszawie Akademia Sztuki Wojennej - uczelnia wojskowa, która ma sprostać nowym zadaniom i wyzwaniom współczesnego świata oraz bieżącym i perspektywicznym potrzebom Sił Zbrojnych RP - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Uczelnia będzie działać w warszawskim Rembertowie. Za prace nad projektem powołującym do życia tę szkołę odpowiedzialny był Antoni Macierewicz, obecny szef MON.

Oficjalnym powodem powołania ASW jest dążenie do dostosowania uczelni do zmieniających się potrzeb wojska. - Jest to również wyjście naprzeciw dodatkowym, nowym wyzwaniom. Sytuacja związana z naszym bezpieczeństwem jest bardzo dynamiczna i zmienna. Uczelnia musi w sposób szybki i elastyczny dostosować się do tych potrzeb. W tym celu będziemy tworzyć ośrodki analityczne, a także rozwijać bazę ekspercką i naukową - poinformował Agencję Informacyjną Polska Press Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Według informacji podanych przez CIR ASW zagwarantuje polskim żołnierzom nowoczesne studia z zakresu działań strategicznych. Nowa uczelnia ma być ośrodkiem skupiającym ekspertów. Będą oni prowadzić m.in. badania i analizy na temat sytuacji geopolitycznej oraz militarnej w wybranych częściach świata.

Zapisy projektu ustawy dają ministrowi obrony duże kompetencje, np. możliwość zlecenia akademii utworzenia i prowadzenia studiów podyplomowych odpowiadających zapotrzebowaniu Sił Zbrojnych RP. Minister będzie też mógł zlecać tworzenie kursów dokształcających. Do jego kompetencji należeć będzie również uzgadnianie i zatwierdzanie propozycji utworzenia i prowadzenia nowych kierunków studiów.

Akademia Obrony Narodowej została założona 1 października 1990 r. na bazie Akademii Sztabu Generalnego WP.

Autor: Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.